PODPOWIEDZI:

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jeżeli nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, to jesteś we właściwym miejscu. W poniższej publikacji znajdziesz porady, czym należy się kierować podczas zakupu. Przedstawiłam najistotniejsze parametry ze specyfikacji, dodatkowe udogodnienia, przydatne funkcje w oczyszczaczach powietrza. Zapraszam!

Szukając wyjątkowego oczyszczacza powietrza, należy poznać jego czołowe cechy. Cenne wskazówki znalazły się w tym oto poradniku zakupowym. Skup się na nich, aby w efekcie wybrać sprzęt na długie lata i zapewnić sobie oddychanie świeżym powietrzem.

Najważniejsze elementy przy zakupie oczyszczacza powietrza

Za chwilę poznasz główne zagadnienia, aby wiedzieć, jaki oczyszczacz powietrza wybrać. Pamiętaj, że oczyszczacze powietrza powinny skutecznie filtrować powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, równocześnie zapewniając komfort użytkowania.

Oto najistotniejsze parametry, jakimi należy się kierować podczas wyboru wydajnego oczyszczacza powietrza.

Jaka moc oczyszczacza powietrza?

Z reguły im wyższa moc, tym precyzyjniejsza, szybsza i wydajniejsza praca. Moc godnych polecenia oczyszczaczy powietrza waha się mniej więcej od 36 W do 100 W. Zwróć uwagę, czy oczyszczacz nie zużywa zbyt wiele energii, bo to z kolei przełoży się na wyższe rachunki na prąd.

Jaka maksymalna powierzchnia pomieszczenia?

Przy wyborze oczyszczacza powietrza weź pod uwagę, gdzie będzie głównie służył. Masz tutaj szerokie pole do popisu, gdyż oczyszczacze znajdą zastosowanie w pomieszczeniach o wielkości zarówno 37 m2, jak i nawet 128 m2, tak jak model Electrolux Pure A9 PA91-605GY. Sprawdzą się zatem w domu, mieszkaniu, gabinecie kosmetycznym, poczekalni, przychodni, szkole, hotelu, biurze, sali konferencyjnej czy restauracji.

nowoczesny oczyszczacz powietrza firmy Electrolux

Jaka wydajność oczyszczania?

Wydajność oczyszczaczy powietrza to jeden z najistotniejszych aspektów. Określa, jaką ilość powietrza urządzenie przefiltruje w ciągu godziny (wyrażana w m3/h). Im wyższa wartość, tym szybciej sprzęt poradzi sobie z zanieczyszczeniami panującymi w pomieszczeniu. Profesjonalne oczyszczacze powietrza wyróżniają się wydajnością na poziomie nawet 1260 m3/h.

Czy oczyszczacz z funkcją nawilżania to dobry wybór?

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to bardzo dobra inwestycja, gdyż nie tylko pozwoli uporać się z alergenami w powietrzu, ale również zapewni właściwy poziom wilgotności. W okresie grzewczym borykasz się ze zbyt suchym powietrzem, warto nawilżyć je, aby nie dochodziło do przykrych schorzeń.

Tutaj zwróć uwagę na wydajność nawilżania, im wyższa, tym lepiej. Przykładowo model Panasonic F-VXR90G-K cechuje się bardzo dobrą wydajnością na poziomie 830 ml/h. Jeżeli nie chcesz za często napełniać zbiornika na wodę, to celuj w pojemność rzędu 5 l.

Co daje oczyszczacz z jonizacją?

Na rynku znajdziesz oczyszczacz powietrza z jonizacją, który gwarantuje dodatkową ochronę. Jonizator wytwarza jony ujemne, żeby zminimalizować jony dodatnie, a te z kolei produkowane są w dużej ilości, jeżeli w pomieszczeniu jest sporo sprzętu RTV. Równowaga jonowa zostanie zachowana.

Jakie czujniki w oczyszczaczach powietrza?

W zależności, czy masz do czynienia z zaawansowanymi produktami, czy z oczyszczaczami powietrza do 1000 zł, możesz znaleźć wiele czujników. Producenci często stosują czujnik wilgotności, czujnik światła, czujnik kurzu, czujnik PM2.5, czujnik ruchu, czujnik nieprzyjemnych zapachów, czujnik lotnych związków organicznych, czujnik temperatury. Sensory znacznie ulepszają pracę oczyszczacza.

oczyszczacz powietrza z wyraźnym wyświetlaczem

Jakie tryby oferuje oczyszczacz powietrza?

W niezawodnych oczyszczaczach powietrza zazwyczaj stosuje się tryb nocny (sleep), który polega na zminimalizowaniu hałasu i przyciemnieniu wyświetlacza, tak aby nie zakłócać snu. To oznacza, że sprzęt spokojnie postawisz w pokoju dziecięcym.

Kolejnym praktycznym trybem jest tryb automatyczny. Urządzenie samodzielnie dobiera najlepsze parametry działania w zależności od panujących warunków w pomieszczeniu. Nic nie musisz ustawiać ręcznie. Tryb pyłki to z kolei program, w którym masz do czynienia z największą czułością czujnika kurzu. Tryb VOC pozbywa się zanieczyszczeń związkami organicznymi.

Które filtry znajdziesz w oczyszczaczu powietrza?

Najpopularniejszymi filtrami w oczyszczaczach powietrza są:

 • Filtr HEPA - potrafi wychwycić nawet 99,9% zanieczyszczeń w powietrzu. Jest niezastąpiony, gdyż zatrzymuje pyły zawieszone PM2.5, PM10. Dąży do eliminacji roztoczy, kurzu, alergenów.
 • Filtr węglowy - filtr z aktywnym węglem (przeciwzapachowy) odpowiada za usuwanie nieprzyjemnej woni, między innymi dymu papierosowego, jak również lotnych związków organicznych.
 • Filtr wstępny - wychwytuje większe cząsteczki, jak włosy, sierść, kurz i inne alergeny.
 • Filtr nawilżacza - w urządzeniu 2w1 oczyszczaczu i nawilżaczu Sharp KC-G60EUW postawiono na matę ewaporacyjną, przez którą przechodzi oczyszczone powietrze, następnie ulega odpowiedniej wilgotności i dopiero trafia do pomieszczenia.
 • Jonizator Plasmacluster - w wysokiej klasy oczyszczaczach powietrza stosuje się jonizator pozbywający się wirusów, gwarantujący zachowanie równowagi kationowo-anionowej, polepszenie samopoczucia, zmniejszenie niektórych dolegliwości (między innymi bólu głowy). Kurz nie osiada na meblach w takim stopniu jak przed zastosowaniem oczyszczacza.

To właśnie kilkustopniowa filtracja odpowiada za skuteczne wykrywanie i pozbywanie się najmniejszych cząsteczek, poradzi sobie w walce ze smogiem. Oczyszczacz Dyson Purifier Humidify+Cool PH04 został również wyposażony w filtr katalityczny, który nie dość, że samoczynnie się regeneruje, to jeszcze wykrywa i niszczy formaldehyd.

Dowiedz się, jaka jest ich żywotność i dostępność na rynku. Niekiedy zdarza się, że żywotność sięga 10 lat. Należy pamiętać zarówno o okresowej wymianie, jak i przeczyszczeniu.

Oczyszczacz powietrza firmy STADLER FORM filtry budowa

Czy oczyszczacze powietrza są głośne?

Oczyszczacze powietrza z reguły nie są bardzo uciążliwymi urządzeniami, niemniej poziom głośności ma znaczenie, jeżeli są małe dzieci bądź pracujesz w domu, chcesz odpocząć i potrzebujesz ciszy. Głośność waha się od 15 dB do 67 dB. Wszystko zależy również od uruchomionego trybu. Przykładowo oczyszczacz Sharp FP-J60EUW w trybie sleep generuje tylko 15 dB głośności.

Czy ustawisz czas pracy w oczyszczaczu powietrza?

Spora część to oczyszczacze powietrza z timerem (regulatorem czasowym). Umożliwiają ustawienie czasu pracy na przykład od 15 minut do 9 godzin. Później następuje automatyczne wyłączenie sprzętu, nie musisz o tym pamiętać.

Czy oczyszczacz powietrza ma wskaźnik wymiany filtra?

Dużo oczyszczaczy powietrza posiada wskaźnik wymiany filtra, co jest gwarancją odpowiedniej konserwacji. Tylko wymiana na czas zapewni efektywną pracę za każdym razem. Taki oczyszczacz powiadomi Cię, gdy zajdzie taka konieczność.

Czy oczyszczacz monitoruje na bieżąco jakość powietrza?

Jeżeli nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, aby na bieżąco informował Cię o jakości powietrza, to wybierz model ze wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza. Urządzenie przedstawi to za pomocą kolorów na wyświetlaczu. W zależności od modelu kolor zielony oznacza dobrą jakość powietrza, kolor żółty średnią, a kolor czerwony złą. Taką sygnalizację zobaczysz już z drugiego końca pokoju.

Oczyszczacz powietrza komunikaty na wyświetlaczu

Co wpływa na komfortowe użytkowania oczyszczacza powietrza?

Producenci stosują wiele udogodnień w oczyszczaczach powietrza.

Wśród nich wymienia się:

 • Kółka z blokadą i uchwyty do łatwiejszego przemieszczania.
 • Aplikację mobilną, w której kontrolujesz działanie oczyszczacza w wygodny sposób i z dowolnego miejsca, otrzymujesz wiele wskazówek, ustawiasz harmonogram działania, aby po przyjściu do domu cieszyć się czystym powietrzem. To zasługa łączności Wi-Fi. Takie rozwiązanie daje na przykład oczyszczacz Webber AP9900.
 • Wyświetlacz wyraźnie obrazujący najważniejsze parametry dotyczące powietrza, a nawet i temperaturę.
 • Blokadę rodzicielską uniemożliwiającą zmianę ustawień (blokada panelu sterowania).
 • Pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu nie trzeba wstawać z kanapy, aby przełączyć tryb, włączyć urządzenie.
 • Możliwość sterowania głosowego w nowoczesnych oczyszczaczach powietrza to dodatkowa wygoda. Przykładowo oczyszczacz Blueair Classic 680i (PA) obsługuje Amazona Alexa.
 • Regulacja stopnia oczyszczania daje wybór odpowiedniego do swoich potrzeb.
 • Niekiedy zdarza się funkcja sterylizacji lampą UV-C, tak jak ma to miejsce w modelu TCL Breeva A5. Stanowi to dodatkową ochronę przed patogenami, lampa pozbędzie się wirusów, pleśni, grzybów, bakterii, mikroorganizmów.
 • Alarm braku wody w zbiorniku (dotyczy oczyszczaczy z nawilżaniem) szybko poinformuje Cię o konieczności uzupełnienia go.
 • Długi przewód zasilający.
 • Automatyczne zamykanie nawiewu chroniące przed wpadaniem kurzu we wnętrze urządzenia.
 • Funkcję Auto Restart pomocną w przypadku awarii zasilania (po odłączeniu prądu ponownie wznawia pracę, zachowując poprzednie ustawienia).
 • Technologię Air Multiplier równomiernie rozprowadzającą oczyszczone i nawilżone powietrze w każdy zakamarek pomieszczenia.
 • Cykl głębokiego oczyszczania.
 • Oscylatory rozprowadzające powietrze razem bądź osobno (kierują przepływem powietrza).
 • Funkcję EcoNavi wpływającą na oszczędność energii (zanieczyszczenia są od razu pochłaniane).

Jaka firma oczyszczacza powietrza?

Polecam wybór tylko zaufanych marek. W przypadku oczyszczaczy powietrza są to takie firmy, jak: Sharp, Dyson, Panasonic, Electrolux, Philips, Xiaomi, Toshiba, Raven, TCL, Winix, Oromed, Samsung, Webber, Setti+, Stadler Form, Blueair, Eta, Venta, Coway, Cecotec, Daikin. Renomowany producent przykłada się do jakości wykonania, tak aby sprzęt działał bezawaryjnie i skutecznie.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Ranking oczyszczaczy powietrza jest przykładem na to, że każdy kupujący znajdzie coś dla siebie. Znajdziesz modele poniżej 1000 zł, jak również te za 4000 zł. Wybór zależy od Twoich wymagań, zasobności portfela. Cena jest podyktowana oferowanymi technologiami, funkcjami, podstawową specyfikacją.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać - Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza będzie efektywnie służył w wielu miejscach. Najbardziej poleca się go rodzinom z dziećmi, alergikom, astmatykom, osobom borykającym się ze schorzeniami układu oddechowego, ludziom starszym, właścicielom czworonożnych przyjaciół. Z powyższego poradnika, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, dowiedziałeś się, jakimi zagadnieniami należy się kierować podczas zakupu.

Największą uwagę zwróć na moc oczyszczacza, wielkość pomieszczenia, wydajność oczyszczania, obecność funkcji nawilżania bądź jonizacji, zastosowane czujniki, tryby, filtry. Dowiedz się, czy oczyszczacz ma wskaźnik wymiany filtra, opcję timera, wskaźnik zanieczyszczenia powietrza, jak głośno pracuje.

Postaw na elementy wpływające na komfortową obsługę, takie jak między innymi możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, obecność kółek i uchwytu, blokadę rodzicielską, wyświetlacz, pilot zdalnego sterowania, polecenia głosowe. Przydatna w dodatkowej walce z zanieczyszczeniami okaże się funkcja sterylizacji lampą UV-C.

Przyjrzyj się długości przewodu zasilającego, która ma znaczenie w postawieniu go w odpowiednim miejscu. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest regulacja stopnia oczyszczania, a także alarm braku wody z zbiorniku. Określ swój budżet, wybierz cenioną na rynku firmę, regularnie wymieniaj filtry.

Oczyszczacz powietrza nie tylko prezentuje się nowocześnie, ale przede wszystkim pozbędzie się wirusów, bakterii, smogu, nieprzyjemnych zapachów, pleśni, grzybów, roztoczy i innych alergenów.

blog comments powered by Disqus
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?