PODPOWIEDZI:

Uniwersytet Oksfordzki uruchamia najpotężniejszy superkomputer w Wielkiej Brytanii

Uniwersytet Oksfordzki uruchamia najpotężniejszy superkomputer w Wielkiej Brytanii

Firma NVIDIA poinformowała dziś, że Uniwersytet Oksfordzki, działający we współpracy z konsorcjum najlepszych brytyjskich instytucji akademickich, uruchomił potężny superkomputer akcelerowany przez procesory graficzne, który będzie służyć do prowadzenia zaawansowanych badań naukowo-inżynieryjnych. System „Emerald” został zaprezentowany wczoraj w Centrum Innowacji Obliczeń Wysokowydajnych przy laboratorium STFC Rutherford Appleton w Didcot. Superkomputer składa się z 84 węzłów i łącznie zawiera 372 procesory graficzne NVIDIA Tesla M2090, które zapewniają wydajność przekraczającą 114 teraflopów.

Emerald zostanie przekazany do dyspozycji brytyjskim naukowcom i inżynierom jako narzędzie do przyśpieszania wymagających badań m.in. z astrofizyki, bioinformatyki, chemii, inżynierii, genomiki, nauk przyrodniczych, nanotechnologii czy fizyki.

„Nowy superkomputer jest częścią rządowej inwestycji w rozwój elektronicznej infrastruktury, na który to cel przeznaczyliśmy 145 milionów funtów. System ten będzie nieocenionym i przydatnym narzędziem w pracy wielu firm i uniwersytetów”, powiedział David Willetts, minister nauki i szkolnictwa wyższego. „Przyśpieszy on rozwój badań i zachęci do dokonywania inwestycji w Wielkiej Brytanii, a także pozwoli utrzymać nas w czołówce świata nauki”.

Centrum Innowacji Obliczeń Wielkoskalowych, które skupia uniwersytety Oksfordzki, Bristol, Southampton oraz Londyński, zapewnia infrastrukturę niezbędną do rozwoju aplikacji naukowych i inżynieryjnych, a także umożliwia szkolenie naukowców oraz inżynierów zajmujących się obliczeniami wielkoskalowymi.

Akcelerowany przez procesory graficzne superkomputer Emerald, wraz z innymi systemami obliczeniowymi, został ufundowany z dotacji przyznanych przez Radę Badań Fizycznych i Inżynieryjnych (EPSRC) w wysokości 3,7 milionów funtów brytyjskich.

nvidia

Oksford otrzymuje tytuł Centrum Doskonałości CUDA

Firma NVIDIA poinformowała również, że Uniwersytet Oksfordzki otrzymał tytuł Centrum Doskonałości CUDA, za prowadzone prace nad obliczeniami równoległymi opartymi na procesorach graficznych NVIDIA w środowisku programowania równoległego architektury NVIDIA CUDA.

Uniwersytet Oksfordzki, światowy lider w dziedzinie genetyki, matematyki, obliczeń naukowych oraz nauk przyrodniczych, dołącza do 18 elitarnych instytucji, które przyczyniają się do rozwoju technologii oraz zastosowań przetwarzania równoległego, a tym samym umożliwiają naukowcom prowadzenie nowych i rewolucyjnych badań.

Dzięki tytułowi Centrum Doskonałości CUDA, Uniwersytet Oksfordzki otrzyma dotacje i sprzęt od firmy NVIDIA, które zostaną użyte do usprawnienia badań na wydziałach matematyki, fizyki i nauk przyrodniczych, w tym:

  • Astrofizyki – aplikacji do wykrywania w czasie rzeczywistym pulsarów, przeznaczonej do zastosowania w planowanym projekcie Square Kilometre Array, zakładającym stworzenie najpotężniejszego radioteleskopu na Ziemi o powierzchni równej jednego kilometra kwadratowego

  • Bioinformatyki – analizy i statycznego modelowania danych otrzymanych z sekwencjonowania pełnych genomów

  • Chemii – symulacje dynamiki molekularnej głównych mechanizmów nanotechnologii DNA

„Nagroda Centrum Doskonałości CUDA jest odzwierciedleniem osiągnięć Uniwersytetu Oksfordzkiego w dziedzinie obliczeń naukowych, a także współpracy z uniwersyteckimi specjalistami odnośnie korzyści z tych badań”, powiedziała profesor Anne Trefethen, dyrektor IT na Uniwersytecie Oksfordzkim. „Dzięki wsparciu firmy NVIDIA możemy rozwijać nasze projekty licencjackie oraz stypendia dotyczące obliczeń na procesorach graficznych, a także stworzyć nowe programy dla naukowców i studentów.”

Program Centrum Doskonałości CUDA stymuluje współpracę firmy NVIDIA z wiodącymi instytucjami znajdującymi się w awangardzie badań wykorzystujących obliczenia równoległe. Więcej informacji na temat programu Centrum Doskonałości CUDA (ang. CUDA Center of Excellence) można znaleźć na stronie programu.

blog comments powered by Disqus
Uniwersytet Oksfordzki uruchamia najpotężniejszy superkomputer w Wielkiej Brytanii