PODPOWIEDZI:

Firma AMD przedstawia szczegóły planu wprowadzania nowych produktów dla rozwiązań wbudowanych

Firma AMD przedstawia szczegóły planu wprowadzania nowych produktów dla rozwiązań wbudowanych

Firma AMD ujawniła swój plan działań na szybko rozwijającym się rynku systemów wbudowanych, stając się pierwszą firmą oferującą procesory dla energooszczędnych i wysoko wydajnych projektów systemów wbudowanych skonstruowane zarówno w architekturze ARM jak i x86. W skład nowej linii produktów, która ma zadebiutować w 2014 roku, wchodzą dwa najlepsze w klasie x86 procesory standardowe i procesory APU (Accelerated Processing Units – Układy Przyspieszonego Przetwarzania), pierwsze, wysokowydajne układy SoC w architekturze ARM i nowa rodzina zewnętrznych, wbudowanych kart graficznych AMD Radeon

Ten zapowiedziany sprzęt zapewni społeczności inżynierów przemysłu systemów wbudowanych jeszcze lepszy wybór, który pozwoli im na dobranie produktu w pełni spełniającego wymagania ich projektów. Jest on ponadto zaprojektowany, aby zaoferować ulepszenia w stosunku wydajności do zużywanej energii oraz w relacji osiągów do kosztów. Wraz z niedawnym wprowadzeniem nagradzanej rodziny wbudowanych układów SOC AMD Serii G, która ustanowiła nowy poziom wydajności w przeliczeniu na Wat w kategorii energooszczędnych wielordzeniowych procesorów APU, te najnowsze uzupełnienia do listy wprowadzanych produktów dla systemów wbudowanych jeszcze mocniej podkreślają rolę obranego przez firmę AMD strategicznego kierunku rozwoju, który koncentruje się na szybko rosnącym rynku systemów wbudowanych.

Rynek systemów wbudowanych jest niezwykle rozległy i kształtuje podstawę dla ery Otoczenia Obliczeniowego. Rynek ten składa się z różnych segmentów, w których inteligentne systemy wbudowane – te, które działają w oparciu o wysokowydajne mikroprocesory, łączność IP i zaawansowane systemy operacyjne – w szybkim tempie stają się najbardziej znaczącymi. Niedawno opublikowany raport VDC wskazuje, że rynek dla procesorów tradycyjnych i inteligentnych systemów wbudowanych powiększy się o 36% z 330 milionów sztuk w 2013 roku do ponad 450 milionów sztuk w 2016 z architekturami ARM i x86 stanowiącymi 82% całego adresowanego rynku (TAM).

amd

„Mapa drogowa” planów na rok 2014 dot. produktów wbudowanych firmy AMD

W 2014 roku firma AMD planuje wprowadzić na rynek dwie nowe, wysokowydajne rodziny procesorów wbudowanych AMD Serii R: rodzinę procesorów w formie układów SOC nazwaną „Hierofalcon” i bazującą na architekturze ARM Cortex-A57 oraz ofertę procesorów tradycyjnych i procesorów APU o nazwanej „Bald Eagle” zbudowaną na bazie architektury mikroprocesorów x86 o kodowej nazwie „Steamroller”. Nadchodzące procesory APU w formie układów SOC „Steppe Eagle” zostały zaprojektowane, aby zapewnić ulepszoną wydajność wraz z poszerzeniem nisko-prądowych charakterystyk obecnej rodziny wbudowanych procesorów SOC AMD Serii G. Ponadto, wraz z „Adelaar” wprowadzona zostanie na rynek pierwsza zewnętrzna karta graficzna wykorzystująca architekturę AMD Graphics Core Next w systemach wbudowanych.

Procesory w formie układów SoC z rodziny „Hierofalcon”:

„Hierofalcon” to pierwsza 64-bitowa platforma firmy AMD, która bazuje na rozwiązaniach ARM i celuje w zastosowania pośród wbudowanych centrów danych, infrastruktury łączności i rozwiązań przemysłowych. Będzie ona wyposażona w do 8 procesorów ARM Cortex™-A57, które będą pracowały z taktowaniem 2,0 GHz i obsługiwały wydajną pamięć poprzez dwa 64-bitowe kanały DDR3/4 wraz z kodem korekcji błędów (ECC) dla zastosowań wymagających szczególnej niezawodności. Wysoce zintegrowany układ SoC zawiera również interfejs sieciowy 10 Gb KR Ethernet i interfejs PCI-Express 3 generacji do wykorzystania łączności w sieci wysokich prędkości, co czyni je idealnym do zastosowań na polu platform kontrolnych. Seria „Hierofalcon” ponadto zapewnia wzmocnioną ochronę z obsługą technologii ARM TrustZone i wyspecjalizowanym ko-procesorem ochrony kryptograficznej, co wychodzi naprzeciw zwiększonym potrzebom na polu podłączonych do sieci systemów ochrony. Wysyłka procesorów „Hierofalcon” zaplanowana jest na drugi kwartał 2014 roku z uruchomieniem produkcji w drugiej połowie roku.

amd 2

Procesory tradycyjne i procesory APU z rodziny „Bald Eagle”:

Wraz z „Bald Eagle” firma AMD kontynuuje umacnianie swojej pozycji jako wiodącego dostawcy rozwiązań x86 dla rynków systemów wbudowanych. „Bald Eagle” to następnej generacji, wysokowydajny, wbudowany procesor bazujący na architekturze x86 dostępny zarówno w postaci tradycyjnych procesorów jak i procesorów APU, które wyposażone są w nawet 4 nowe rdzenie „Steamroller” w zakresie 35W TDP. Produkty APU będą wykorzystywały również nową, zoptymalizowaną energetycznie architekturę kart graficznych AMD Radeon™ – Graphics Core Next, a także ulepszenia HSA dla zastosowań wbudowanych wymagających wysokiej wydajności. Są one dzięki temu najlepszym rozwiązaniem dla następnej generacji systemów „Digital signage” i wbudowanych systemów cyfrowego gamingu. Rodzina „Bald Eagle” ponadto wprowadzi nowe funkcje zarządzania energią, takie jak konfigurowalne TDP, które zapewni inżynierom większą elastyczność w projektowaniu. Dostępność „Bald Eagle” zaplanowano na pierwszą połowę 2014 roku.

Procesory APU w formie układów SoC z rodziny „Steppe Eagle”:

„Steppe Eagle” jeszcze bardziej zwiększy rozpiętość wydajności i poszerzy nisko-prądowy zasięg obecnej, nagradzanej platformy SOC procesorów APU Serii G firmy AMD wraz z ulepszoną architekturą rdzeni procesora „Jaguar” oraz kart graficznych AMD Graphics Core Next, które pozwolą zwiększyć szybkość obu części procesora APU. Zaprojektowana dla nisko-prądowych zastosowań wbudowanych, „Steppe Eagle” będzie oferować zarówno poprawiony stosunek wydajności do zużywanej energii na poziomie niskich współczynników TDP obecnej generacji procesorów wbudowanych AMD Serii G, jak i zwiększenie wydajności powyżej 2 GHz. „Steppe Eagle” ponadto zapewnia inżynierom projektów wbudowanych elastyczność, która pozwala wykorzystać projekty płyt głównych dostosowane do obecnych procesorów wbudowanych AMD Serii G, a także zestaw oprogramowania dla wielu zastosowań włączając w to kompatybilność z aplikacjami badającymi ślad węglowy sprzętu. Dostępność „Steppe Eagle” jest zaplanowana na pierwszą połowę 2014 roku.

Zewnętrzne karty graficzne z rodziny „Adelaar”:

„Adelaar” to następnej generacji zewnętrzne, wbudowane karty graficzne AMD Radeon wykorzystujące architekturę Graphics Core Next, które są zaprojektowane w szczególności do zastosowań wbudowanych. Przynosząc na rynek wiodącą w branży wydajność w tych zastosowaniach, „Adelaar” wchodzi jako wielo-układowy moduł MCM (multi-chip-module) wraz z dostosowanymi i zintegrowanymi 2 GB pamięci graficznej. Rodzina kart graficznych „Adelaar” zapewni bogatą grafikę 3D, obsługę wielu wyświetlaczy oraz technologii takich jak DirectX 11.1, OpenGL 4.2, a także systemów Windows i Linuks. Planowana dostępność „Adelaar” jest przewidziana na pierwszą połowę 2014 roku wraz z 7 latami planowanych dostaw jako moduł MCM, moduł mobilnego PCI Express (MXM) i standardowej karty graficznej dla komputerów.

amd 3

Wraz z obecną i przyszłą ofertą, firma AMD aktywnie uczestniczy w kształtowaniu rynku inteligentnych urządzeń wbudowanych. Funkcjonuje to poprzez szeroki ekosystem partnerów z dziedziny oprogramowania i sprzęt włączając w to systemy Windows i Linuks. Firma w szczególności koncentruje się na:

• Kontrola i automatyka przemysłowa

• Gaming

• Infrastruktura komunikacyjna

• Rozwiązania „Visual Embedded”:

o Digital Signage

o Cienkie i smukłe urządzenia klienckie

o Obrazowanie medyczne

o Samochodowe centra informacyjno-rozrywkowe

• dekodery telewizyjne i inteligentne telewizory z internetem

• Druk i obrazowanie

• Cyfrowy nadzór

• Magazyn danych

• Wojskowość i lotnictwo

blog comments powered by Disqus
Firma AMD przedstawia szczegóły planu wprowadzania nowych produktów dla rozwiązań wbudowanych