
Rozwój technologii to także wzrost liczby wirtualnych zagrożeń, wirusów. Użytkownicy muszą być szczególnie uważni i czujni podczas używania swoich przenośnych urządzeń. Mamy dla Was dziesięć rad, które pozwolą odpowiednio unikać mobilnych wirusów i wycieku naszych danych. Zapraszamy!
1) Aplikacje z nieoficjalnych źródeł
Sprawa wygląda prosto - każda aplikacja z nieoficjalnego źródła może być pełna wirusów. Warto zatem unikać takich aplikacji i pobierać je wyłącznie z oficjalnych sklepów typu Google Play. Domyślne ustawienie systemu Android, dopuszczające instalację aplikacji z innych źródeł, powinno zostać wyłączone.
2) Poziomy uprawnień
Nowe aplikacje zawsze proszą nas o uprawnienia. Powinniśmy zwracać na to uwagę. Wymaganie uprawnień zupełnie nieprzystających do przeznaczenia aplikacji powinno zapalić w głowie użytkownika lampkę alarmową.
3) Uważamy w co klikamy
Tu rada stara, bo znana dobrze z komputerów PC - uważamy w co klikamy. Podejrzane linki powinniśmy ignorować. Jedno kliknięcie może spowodować otworzenie furtki dla cyberprzestępcy.
4) Niezabezpieczone i publiczne sieci bezprzewodowe
Podczas korzystania z niezabezpieczonych i publicznych sieci bezprzewodowych powinniśmy być szczególnie uważni. Każda osoba obserwująca ruch w takiej sieci zobaczy wszystkie nieszyfrowane dane – w tym również nazwy użytkownika i hasła. Najlepszym sposobem na uniknięcie ataku tego rodzaju jest odwiedzanie w ważnych celach wyłącznie serwisów i usług szyfrujących ruch z wykorzystaniem protokołu HTTPS.
5) AdBlock
Warto również zaopatrzyć się w program typu AdBlock, który będzie blokował niepożądane reklamy. Oprogramowanie to blokuje cały ruch związany z reklamami, chroniąc w ten sposób wrażliwe dane użytkownika.
6) Wylogowanie się z serwisów WWW
Oprócz uważnego przyglądania się odwiedzanym stronom, dobrze jest zawsze wylogować się z serwisu WWW po zakończeniu korzystania z niego.
7) Dobry antywirus
Najlepiej jest także obeznać się w tematyce mobilnych antywirusów i zainstalować na swoim urządzeniu tego typu program.
8) Ataki przez port USB
Również ładowanie gdzieś telefonu, podłączenie pod obcy komputer może otworzyć furtkę do cyberataku. Ataki przez port USB są rzadkie, ale jednak czasem występują.
9) Aktualizowanie systemu
Zalecane jest także aktualizowanie naszego mobilnego systemu do najnowszej wersji. Użytkownik zwiększa w ten sposób również poziom bezpieczeństwa swojego smartfona.
10) Blokowanie ekranu
Gdy nasz telefon trafi w niepowołane ręce, to nasze dane mogą od razu zostać wykorzystane. Warto zatem wykorzystywać odblokowywanie ekranu na znany tylko nam gest.
Mamy nadzieję, że powyższe rady się Państwu przydadzą. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najlepsze smartfony narażone są na różne ataki hakerów. Warto dbać o bezpieczeństwo swoich danych na mobilnym urządzeniu.
blog comments powered by Disqus