PODPOWIEDZI:
JVC LT-55VAO9200 55" OLED TELEWIZOR

Wideorejestratory Samochodowe - Przydatny Sprzęt Czy Łamanie Prawa?

Wideorejestratory Samochodowe - Przydatny Sprzęt Czy Łamanie Prawa?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie już jazdy bez rejestratora samochodowego. Urządzenia te mogą nagrać stłuczkę i stanowić niepodważalny dowód przed sądem. Problem w tym, że instytucja ta nie jest chyba do końca przekonana co do przydatności omawianych urządzeń. Więcej przeczytacie w poniższym newsie.

Większość kierowców twierdzi, że wideorejestratory samochodowe są potrzebne i mogą zwiększać bezpieczeństwo na drodze, a dodatkowo stanowić twardy dowód w drogowych sporach. Ich funkcjonalność często nie ogranicza się jedynie do samego nagrywania naszej trasy.

>>> Mio MiVue 568 Touch - przeczytaj recenzję wideorejestratora z dotykowym ekranem!

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja, że niemiecki sąd zakwestionował legalność wykorzystywania w postępowaniu sądowym nagrań z wideorejestratorów samochodowych. Twierdził on nawet, że nagrywanie ruchu drogowego może w nielegalny sposób gromadzić dane osobowe.

rejestratory

Niemiecki sąd powołuje się głównie na to, że nagrywanie i upublicznianie lub używanie jako dowodu nagrania z naszej trasy, łamie ustawę o ochronie danych osobowych.

W naszym kraju też rozpoczęła się dyskusja na ten temat. Czy stanowisko niemieckiego sądu może w ogóle podważyć legalność wideorejestratorów w Europie lub w poszczególnych krajach?

Zastosowanie rejestratorów jazdy można porównać do kamer monitorujących sklepy czy inne obiekty. Sposób działania jest przecież bardzo podobny, a takie nagrania, na których są widoczni włamywacze są powszechnym typem dowodów, które najczęściej rozstrzygają sprawę.

mio

Trzeba też jasno powiedzieć, że najlepsze kamery samochodowe są niczym innym, jak narzędziem wolności obywatelskiej. Zabranianie ich używania, może więc być ograniczaniem naszej wolności. Nagrania z rejestratorów mogą służyć również do obrony przed samowolą władzy czy na przykład ubezpieczycieli. Same sądy mają w rozstrzyganiu spraw dużo klarowniejszą sytuację.

Warto wspomnieć, że przed upublicznieniem nagrania z rejestratora, można zawsze zamazać twarze osób oraz numery rejestracyjne samochodów. Problem danych osobowych wtedy znika. Jedno jest pewne - prawo dotyczące nagrań z wideorejestratorów musi być w naszym kraju, i nie tylko, bardziej doprecyzowane.

Podsumowując tę kwestię, można zadać sobie pytanie co jest ważniejsze: ochrona obywateli narażonych na nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowania czy anonimowość potencjalnych sprawców lub przestępców? Jak dla mnie, wybór jest prosty, a dla Was?

blog comments powered by Disqus
Wideorejestratory Samochodowe - Przydatny Sprzęt Czy Łamanie Prawa?