PODPOWIEDZI:

Czy to Koniec Klasycznych Telefonów z Logiem Nokia?

Czy to Koniec Klasycznych Telefonów z Logiem Nokia?

Od blisko trzech lat Microsoft posiada prawa do urządzeń mobilnych sygnowanych logiem Nokia. Przejęcie działu mobilnego tej fińskiej niegdyś firmy, stało się owocem współpracy, która sięga do roku 2011. Gigant z Redmond miał wpłynąć na poprawę kondycji sprzedaży mobilnych urządzeń, ale na przestrzeni ostatnich lat wyszło coś zupełnie odmiennego. Microsoft chyba przejrzał na oczy i ma zamiar pozbyć się części interesu…

Nokia to była niegdyś szanowana i prestiżowa wręcz firma, która na koncie miała wiele wspaniałych i nierzadko przełomowych telefonów komórkowych! Jednak z biegiem lat te złote czasy mijały, a klienci odchodzili do konkurencji, która oferowała znacznie ciekawsze oferty. Stan ten pogarszał się, gdy Nokia powoli wycofywała się z wykorzystywania Symbiana. Co prawda, system ten był już przestarzały technologicznie, ale przywiązanym do niego klientom ciężko było przekonać się do Windows Phone’a, który powoli i systematycznie przejmował miejsce poprzedniego systemu. W między czasie pojawił się dość ciekawy i autorski OS Nokii o nazwie MeeGo, którego wykorzystywanie zostało po krótkim czasie całkowicie zaniechane. 

W 2011 roku Nokia nawiązała ścisłą współpracę z Microsoftem, który narzucał rodzaj oprogramowania jak i koncepcje przyszłych smartfonów z logiem Nokia. Jego ambitne pomysły na niewiele się zdały, a dwa lata później MS całkowicie przejął dział mobilny Nokii wraz z prawem do wykorzystywania patentów oraz loga firmy. W ciągu ostatnich lat gigant z Redmond wydał kilka urządzeń już ze swoim logiem, ale dalej nie osiągnął zamierzonego sukcesu. Obecnie znaki na ziemi jak i na niebie dają do zrozumienia, że Amerykanie będą powoli rozstawali się z marką na dobre… a przynajmniej z tzw. “feature phone’ami’!


 

Niestety, ale w ostatnich miesiącach nawet te klasyczne komórki kiepsko przędą na rynku. Co prawda, chętnych na klasyczne słuchawki jeszcze znajdziemy, ale Microsoft nie chce już sobie nimi zaprzątać głowy. Dlatego też, ma zamiar odsprzedać dział odpowiedzialny za tę sekcję mobilną wraz z szeregiem patentów oraz prawem do wykorzystywania loga Nokia, które obowiązuje do roku 2024! Kto “zaopiekuje” się komórkami? Głosy mówią (nie, tym razem nie w mojej głowie), że tym biznesem zajmie się Foxconn! Jest to firma mająca siedzibę na Tajwanie. Jest to dość znany producent elektroniki oraz części komputerowych.Pytane tylko, czy Foxconn dobrze poradzi sobie z tego typu biznesem? Czy wykorzysta potencjał jaki jeszcze drzemie w tego typu komórkach? Kto wie, może jeszcze wyniesie na szczyty popularności słuchawki z logiem Nokia, co raczej nie udało się zrobić Microsoftowi. Sami Amerykanie raczej “płakać” po tej stracie nie będą, a raczej będą zadowoleni z pozbycia się zbędnego balastu! Bowiem, teraz na głowie mają (w kwestii mobilnych urządzeń) do wypromowania markę Surface, która zastąpi Lumię. Czy to im wyjdzie na dobre? Piszcie w komentarzach poniżej materiału! ;)

blog comments powered by Disqus
Czy to Koniec Klasycznych Telefonów z Logiem Nokia?