
Niebezpieczeństwo czyha na niemalże każdym kroku! Hakerzy stale atakują nasze urządzenia by móc wykraść najistotniejsze dla nich dane, które można później wykorzystać w różnoraki sposób. Niezależnie czy jest on związany bezpośrednio z naszymi finansami czy też nie. Na co tym razem jesteśmy narażeni i jak można się bronić?
Będąc stale podłączonymi do sieci jesteśmy ciągle narażeni na ataki spod znaku cyberprzestępczości. Poprzez swój smartfon czy tablet mamy stały dostęp do skrzynki pocztowej, konta bankowego, konta paypal gdzie wykorzystujemy kartę kredytową etc. Dane te są niezwykle cenne i warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Nierzadko jednak bagatelizujemy ten problem i stajemy się łatwą ofiarą dla hackera. Najgorsze jest to, iż urządzeń narażonych na atak obecnie prezentowanego zagrożenia aż 120 tys. smartfonów/tabletów... w samej Europie!
Cyberprzestępcy wykorzystują nasze dane nie tylko po to by wyciągnąć od nas pieniądze, ale także by wykorzystać nas do np. wypisywania pozytywnych recenzji danej aplikacji czy zwiększenie ilości jej pobrań. To wszystko zostanie zrobione poprzez wykorzystanie w odpowiedni sposób nasze urządzenie. Tego typu przejęcie i infekcję urządzenia nazywana jest potocznie Malware. Między innymi tego typu zastosowanie ma wspomniany na początku Gooligan, który obecnie cieszy się największą niesławą. Jakie są objawy?
Najlepszym i zarazem najłatwiejszym sposobem jest dogłębne przejrzenie listy aplikacji, które mamy zainstalowane na swoim smartfonie lub tablecie. Jeżeli znajdziecie aplikację wyglądającą podejrzanie lub powtarzającą się, wówczas pozostaje nam zdanie urządzenia do serwisu w celu ponownego zainstalowania systemu lub podjęcia się tego zadania na własną rękę, co jest ryzykowne. Poniżej zamieszczam listę aplikacji zainfekowanych przez Gooligana:
Perfect Cleaner
Demo
WiFi Enhancer
Snake
gla.pev.zvh
Html5 Games
Demm
memory boosterStopWatchClearballSmove_004Flashlight Free
memory booster
Touch Beauty
Demoad
Small Blue Point
Battery Monitor
清理大师
UC Mini
Shadow Crush
Sex Photo
小白点
tub.ajy.ics
Hip Good
Memory Booster
phone booster
SettingService
Wifi Master
Fruit Slots
System Booster
Dircet Browser
FUNNY DROPS
Puzzle Bubble-Pet Paradise
GPS
Light Browser
Clean Master
YouTube Downloader
KXService
Best Wallpapers
Smart Touch
Light Advanced
SmartFolder
youtubeplayer
Beautiful Alarm
PronClub
Detecting instrument
Calculator
GPS Speed
Fast Cleaner
Blue Point
CakeSweety
Pedometer
Compass Lite
Fingerprint unlock
PornClub
com.browser.provider
Assistive Touch
Sex Cademy
OneKeyLock
Wifi Speed Pro
Minibooster
com.so.itouch
com.fabullacop.loudcallernameringtone
Kiss Browser
Weather
Chrono Marker
Slots Mania
Multifunction Flashlight
So Hot
Google
HotH5Games
Swamm Browser
Billiards
TcashDemo
Sexy hot wallpaper
Wifi Accelerate
Simple Calculator
Daily Racing
Talking Tom 3
com.example.ddeo
Test
Hot Photo
QPlay
Virtual
Music Cloud
Lista jest dość obszerna i pokazuje dużą skalę problemu, jaki wywołuje infekcja Gooligan. Zapewne, zadacie pytanie kto jest w grupie największego ryzyka? Najbardziej narażonymi na możliwy atak są posiadacze urządzeń z preinstalowanym systemem Android w wersji 4.x.x KitKat oraz 5.x.x Lollipop. Te dwa OS-y obecnie mają statystycznie najwięcej działających pod sobą modeli smartfonów oraz tabletów. Jest to dowód na to, że warto mieć stale aktualny system by nie narazić się niepotrzebnie na tego typu zagrożenia. Morał z tego taki, iż podczas zakupu nowego smartfonu czy tabletu, pomyślmy czy producent urządzenia jest w stanie zapewnić nam długotrwały proces aktualizacji oprogramowania. Jednakże jakie jest wasze zdanie na ten temat? Wypowiedzcie się w komentarzach, ale nie zapomnijcie również o naszym forum oraz by pozostawić łapkę! ;)
blog comments powered by Disqus