PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Małych i tanich zmywarek dla singli

Badacze Wymyślili Panel Dotykowy w Sprayu - Electrick

Badacze Wymyślili Panel Dotykowy w Sprayu - Electrick

Badacze z Carnegie Mellon University dokonali przełomowego odkrycia - udało im się opracować specjalną farbę w sprayu, dzięki której możemy zmienić dosłownie wszystko w sprawne panele dotykowe. Ten nietypowy wynalazek ma już nawet swoją nazwę: Electrick.

Electrick używa specjalnego algorytmu, dzięki któremu jest w stanie "wyczuć" nacisk użytkownika na dany punkt, analizując zmiany w przepływie prądu na pomalowanej sprayem powierzchni. Ta sztuczka z naukowego punktu widzenia to tomografia pola elektrycznego, która w zasadzie polega na sekwencyjnym przepuszczaniu energii przez elektrody i rozpoznawaniu wszelkich zmian w napięciu.

Cały wynalazek jest jeszcze we wczesnej fazie, jednak z opublikowanych przez odkrywców nagrań wynika, że sprawdza się naprawdę dobrze. "Namalowany" touchpadnie jest wprawdzie tak dokładny i precyzyjny, jak te znane z komputerów czy telefonów komórkowych, jednak jego elastyczna forma przysłania wszelkie mankamenty. Nie jest to pierwsze podejście ludzkości do tego typu wynalazku, jednak dotychczasowe próby kończyły się porażkami.

Electrick w akcji

Najciekawszą funkcją owego sprayu jest to, że można nim pomalować praktycznie wszystko i będzie to działało dokładnie tak, jak powinno. Podczas eksperymentów próbnie malowano powierzchnie o dużej, kilkumetrowej powierzchni. Wynalazek wypróbowywano też na żelowym mózgu o nieregularnych kształtach, a także na gitarze elektrycznej i we wszystkich wypadkach dotyk był lokalizowany całkiem precyzyjnie (próg błędu = 1 cm).

Nie pozostaje nic innego, jak czekać, aż Electrick trafi do dystrybucji.

blog comments powered by Disqus
Badacze Wymyślili Panel Dotykowy w Sprayu - Electrick