PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Procesory do streamowania |TOP 3|

Noc Nowości - AMD Prezentuje Serię Vega, Nowe Procesory Ryzen i Wiele Innych

Noc Nowości - AMD Prezentuje Serię Vega, Nowe Procesory Ryzen i Wiele Innych

Od dawna wyczekujemy premiery nowych kart graficznych od AMD. Seria Vega ma być odpowiedzią na wciąż rosnące oczekiwania użytkowników. Udało się - znamy datę premiery! Co jeszcze zapowiedziało AMD?

Nocna premiera

Dziś w nocy miała miejsce konferencja Capsaicin. Odbywała się ona w ramach targów SIGGRAPH. To właśnie na niej firma AMD ogłosiła niespotykaną liczbę nowości. Żeby szczegółowo opisać każdą z nich, ten news musiałby mieć kilka stron, jednakże postaram się streścić Wam najważniejsze premiery z targów w Los Angeles. Warto podkreślić, że nowości są z wielu różnych dziedzin - nie tylko sprzętowych.

W nocy poznaliśmy datę premiery kart Vega


Polecane zestawy komputerowe


Największy wygrany

Nareszcie. Tyle czekania… spełniło się. Znamy datę premiery kart RX Vega! Ich dostępność zaplanowano już na 14 sierpnia. Oprócz samej daty dowiedzieliśmy się także o modelach, które stworzą rodzinę Vega. Dostępne będą dwie (bazowe) wersje karty: Radeon RX Vega 64 oraz Radeon RX Vega 56. Dodatkowo Vega 64 dzieli się na model podstawowy, chłodzony powietrzem (wersja limitowana) oraz chłodzony cieczą. Najsłabszy model wyposażono w 3584 jednostki cieniujące i 256 jednostek teksturyzujących. Taktowanie bazowe rdzenia wynosi 1156 MHz, w trybie Turbo osiąga 1471 MHz. Dodatkowo 8 GB pamięci HBM2. Przepustowość pamięci 410 GB/s. TDP wysokie, 210W. Teraz coś więcej o mocniejszym bracie:

  • Radeon RX Vega 64 oraz Radeon RX Vega 64 Limited Edition posiadają rdzeń taktowany zegarem 1247 MHz (1546 MHz Turbo). Do tego 4096 jednostek cieniujących. Przepustowość 8 GB pamięci HBM2 wynosi 484 GB/s. TDP 295 W.
  • Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition będzie najmocniejszą kartą z serii - taktowanie rdzenia 1406 MHz prosto z pudełka oraz 1677 MHz w trybie Turbo. 484 GB/s przepustowości pamięci (8 GB HBM2). Zatrważające TDP - 345 W.

Tabela porównująca karty Vega

Rodzina Ryzen powiększyła się

Kolejną nowością od AMDRyzeny Threadripper. Nowi członkowie rodziny Ryzen to potwornie wydajne jednostki, które posiadają od ośmiu do szesnastu rdzeni. Przeznaczone są do pracy profesjonalnej. Będą obsługiwane przez nowe płyty z platformą X399, które staną się dostępne od dnia premiery procesorów - 10 sierpnia br.

  • Ryzen Threadripper 1950X - bazowy zegar 3,4 GHz, który może wzrosnąć do 4,0 GHz.
  • Ryzen Threadripper 1920X - bazowy zegar 3,5 GHz, który może wzrosnąć do 4,0 GHz.
  • Ryzen Threadripper 1900X - bazowy zegar 3,8 GHz, który może wzrosnąć do 4,0 GHz.


Poznaliśmy nowości w rodzinie Ryzen


Karty przemysłowe

To nie koniec. Wracamy do kart graficznych. Swoją zapowiedź miały też karty WX9100 oraz Pro SSG. Są to produkty, które mają mieć diametralny wpływ na pracę profesjonalistów. Wprowadzają zaawansowaną technologię, która ma “złamać dotychczasowe bariery tworzenia treści cyfrowych”. Czy tak będzie? Przekonamy się już 13 września br.

  • Radeon WX 9100 - karta dla stacji roboczych. Szczytowa wydajność obliczeniowa osiąga 12,3 TeraFlopsa. Jednostki obliczeniowe z technologiami RPM oraz EGP, które zwiększają efektywność przetwarzania. Dodatkowo producent wyposażył ją w 16 GB pamięci HBC.

Dowiedzieliśmy się więcej na temat Radeon WX 9100

  • Radeon Pro SSG - oferuje te samą wydajność co poprzednik, jednak została wyposażona (jako pierwsza na świecie) w 2 TB pamięci graficznej. Wynik niesamowity, pozwala na edycję wideo 8K w czasie rzeczywistym.

Premierę miała również karta Radeon Pro SSG

Dość o sprzęcie... ale czy na pewno?

Na koniec zostawiłem dwie nowości “niesprzętowe”. AMD postanowiło wziąć się za działania na rzecz ulepszania filmów, telewizji, technologii VR oraz AR. Tak powstało AMD Studios, które we współpracy z największymi światowymi firmami będzie wspierać rozwój technologii - sztucznej inteligencji, super wysokiej jakości renderingu czy pre-wizualizacji.

Powstało AMD Studios

Oprócz tego AMD wraz z Inventec wprowadzają P47. Czym jest P47? Jest to nowe urządzenie, platforma do masowych obliczeń równoległych. Całość zamknięto w formie serwera 2U. Jedna szafa rackowa z systemem P47 to aż 1 PetaFlopsamocy obliczeniowej. Zapewnia wiele rdzeni, wątków, jednostek obliczeniowych oraz linii IO. Premiera ma odbyć się w czwartym kwartale tego roku. Brzmi niezwykle ciekawie, a może odmienić znaną nam obecnie technologię. Czy tak będzie? Zostawiam Was z tym pytaniem.

AMD bierze się również za tematykę mniej sprzętową

blog comments powered by Disqus
Noc Nowości - AMD Prezentuje Serię Vega, Nowe Procesory Ryzen i Wiele Innych
Autor: Szymon Szott