PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Procesory do gier |TOP5|

Nowa era Intela - Premiera Sześciordzeniowych Procesorów Coffee Lake

Szybki spis treści
Nowa era Intela - Premiera Sześciordzeniowych Procesorów Coffee Lake

Ostatnie miesiące to prawdziwe zatrzęsienie nowości technologicznych - zwłaszcza na rynku procesorów. Co chwila jesteśmy zasypywani lepszymi rozwiązaniami i mocniejszymi konstrukcjami. Co tym razem przygotowali producenci?

Przed Wami Coffee Lake

Tak jak wspomniałem we wstępie, od początku roku poznaliśmy wiele nowości z rynku. Najpierw przyszła zmiana na tronie czterordzeniowych procesorów i7 - Kaby Lake. Chwilę później prawdziwa rewolucja na półce budżetowych jednostek, czyli rodzina Pentium. Nie musieliśmy długo czekać, a już na rynku były Ryzeny od AMD. Jak już na pewno wiecie, na tym się nie skończyło. 5 października  br. odbyła się światowa premiera ósmej generacji procesorów “Niebieskich” - Coffee Lake. Kilka dni po prezentacji mamy już pierwsze wyniki testów. Czy jest hit?

Ranking procesorów

Nowe procesory zaprezentowano pod nazwą Coffee Lake.

Nową generację reprezentują dwie jednostki - Intel Core i7-8700K oraz Intel Core i5-8600K. Oba procesory posiadają odblokowany mnożnik, co sugeruje dopisek “K” przy ich nazwach. Urządzenia zostały wykonane w 14nm procesie technologicznym. Jak wypadają wydajnościowo? Model i5 to jednostka sześciordzeniowa i sześciowątkowa. Jej bazowe taktowanie wynosi 3,6 GHz, jednak w trybie Turbo osiąga aż 4,3 GHz. Posiada 9 MB pamięci podręcznej trzeciego stopnia. Drugi z prezentowanych modeli, czyli i7-ka, posiada już sześć rdzeni i dwanaście wątków. Układ posiada 12 MB pamięci podręcznej L3. Procesor jest taktowany zegarem 3,7 GHz, który w trybie Turbo Boost rozpędza się do 4,7 GHz. Oba urządzenia korzystają z podstawki LGA1151, jednak w odświeżonej wersji, która angażuje nieużywane dotąd piny (seria 300).

Nową generację reprezentują modele z odblokowanym mnożnikiem.

Mogliśmy już sprawdzić pierwsze wyniki testów. Napawają one optymizmem. Oba procesory plasują się w okolicy wyników AMD Ryzen 7 1700X - dotyczy to renderowania przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni. Warto wspomnieć, że ta sama pracy wykonywana na jednym rdzeniu pokazuje moc nowości Intela - wyniki biją nawet Threadrippery. Ważne są również osiągi w grach, a te… cóż, “Niebiescy” mają się czym pochwalić. Tytuły takie jak Crysis 3, Battlefield 1 czy Watch Dogs 2 pokazują potężną wydajność platformy Intela. Przewyższa ona “konkurencję” z serii Kaby Lake oraz jedne z najmocniejszych procesorów AMD.

Tak prezentuje się tył nowych procesorów

Procesory posiadają odblokowane mnożniki, które pozwalają na OC urządzenia. Z wykonanych w środowisku testów wynika, że i7-8700K można spokojnie podkręcić do wartości około 4,9 GHz. Taki zabieg pozwala na wzrost wydajności względem 1700X. Niestety, wysokie temperatury to norma. Mogą one wręcz hamować możliwości wyższego podkręcania - istnieje obawie przed zniszczeniem jednostki. Ceny? Około 1600 zł.

Ósma generacja procesorów Intel to wysoka moc i wydajność.

blog comments powered by Disqus
Nowa era Intela - Premiera Sześciordzeniowych Procesorów Coffee Lake
Autor: Szymon Szott