PODPOWIEDZI:

Intel Nowym Graczem na Rynku Kart Graficznych?

Szybki spis treści:
Intel Nowym Graczem na Rynku Kart Graficznych?

Gigant technologiczny z Kalifornii stworzy własną kartę graficzną? “Niebiescy” mogą wkroczyć na rynek i rywalizować z AMD i NVIDIA. Czyżby Intel chciał dążyć do monopolu?

Zewnętrzna karta od Intela

Na rynku od zawsze był pewien podział - Intel zajmował się procesorami, a NVIDIA pchała do przodu rozwój układów graficznych. Podczas konferencji ISSCC w San Francisco dowiedzieliśmy się, że taki schemat działania może ulec drastycznej zmianie - Intel zaprezentował prototyp własnego układu graficznego!

Karta Intela to jedynie (działający) prototyp.

Intel ma pewne doświadczenie w tym obszarze, ponieważ od lat tworzy układy zintegrowane do swoich procesorów. Tym razem mowa jest o osobnej konstrukcji, zewnętrznej karcie do podłączenia poprzez PCIe. Intel przedstawił również schemat swojego nowego GPU.

Intel zastosował ciekawe rozwiązanie technologiczne.

Trzeba jednak przyznać, że prototyp wydajnością nie grzeszy. 18 jednostek wykonawczych i taktowanie 400 MHz nie powala. Ważnym jest jednak fakt, że układ można łatwo skalować, co znacząco poprawi wydajność pracy. Sama matryca ma 8 x 8 mm. Dużą część prezentacji zajęła natomiast kontrola zasilania. Na rynku mało kto przywiązuje do tego uwagę, jednak Intel zmierza w kierunku oszczędności energii. Zintegrowany kontroler napięć dostosowuje parametry pracy dla każdego bloku chipu. Nowy system przełączy wartości tylko wtedy, kiedy będzie to niezbędne, co eliminuje problem blokady PLL.

Układ bazuje na 14nm procesie technologicznym.

Prototyp z San Francisco to w żadnym wypadku działająca karta, która ma zaraz wejść na rynek. Ba, może okazać się, że jeszcze bardzo długo nie doczekamy się grafiki od “Niebieskich”. Niemniej jednak, rozwiązania technologiczne zaprezentowane przy okazji tego prototypu mogą znacząco wpłynąć na przyszłe projekty.

Karta od Intela zaprezentowana została w San Francisco.

blog comments powered by Disqus
Intel Nowym Graczem na Rynku Kart Graficznych?