PODPOWIEDZI:

Google ratuje zagrożone zabytki kultury na całym świecie

Google ratuje zagrożone zabytki kultury na całym świecie

Google łączy swe siły z CyArk – organizacją, która zajmuje się skanowaniem i cyfrową archiwizacją starożytnych monumentów na zasadzie non-profit. Ich wspólny projekt ma na celu zachowanie przynajmniej w wirtualnej formie zabytkowych budowli z całego świata.

Starożytne świątynie, pałace i inne budowle, które są pozostałościami dawnych cywilizacji, są narażane każdego dnia. Ze względu na na szalejące żywioły, turystykę i działania wojenne w zasadzie w każdej chwili ludzkość może utracić kolejny element swojego dziedzictwa kulturowego. Wiadomo przecież, że nic nie jest wieczne, jednak w obecnych czasach budowle, które przetrwały tysiące lat, mogą legnąć w gruzach w ciągu ułamka sekundy.

Okulary VR w przystępnych cenach. Sprawdź to >>>

Gdy w 2001 roku Talibowie zniszczyli ponad 1500-letnie buddyjskie posągi, Ben Kacyra postanowił założyć CyArk. Dzięki współpracy z gigantem internetowym Google oraz nowoczesnej technologii udało się odtworzyć w formie cyfrowej już 25 zabytków, które są w tej chwili dostępne dla każdego za darmo na tej stronie internetowej. Wirtualne zabytki można oglądać przy pomocy przeglądarki Chrome, większość z nich jest odtworzonych także w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Ci, którzy chcą poznać bardziej szczegółowe dane, mogą skorzystać ze specjalnego formularza, aby pobrać je na swoje urządzenie.

Dzięki współpracy Google i CyArk zachowamy nasze dziedzictwo w cyfrowej formieCzytaj także: Szkolny autobus jako mobilna sala lekcyjna z Wi-fi >>>

„Dzięki współczesnej technologii możemy zachować te monumenty w bardziej szczegółowej formie niż kiedykolwiek wcześniej, wliczając kolory, teksturę powierzchni i geometrię uchwyconą przez laserowe skanery z milimetrową precyzją w 3D. Te szczegółowe skany mogą także zostać użyte do identyfikacji uszkodzonych fragmentów i pomóc podczas renowacji zabytków” - napisał na korporacyjnym blogu Chance Coughenour, człowiek zarządzający programem sztuki i kultury w Google.

Źródło: Fortune

blog comments powered by Disqus
Google ratuje zagrożone zabytki kultury na całym świecie