PODPOWIEDZI:

Problem ze złożeniem mebli z marketu? Wkrótce wyręczą nas maszyny

Problem ze złożeniem mebli z marketu? Wkrótce wyręczą nas maszyny

Każdy, kto kiedykolwiek samodzielnie składał meble, które dotarły do niego „w częściach”, wie o tym, że nie zawsze jest to łatwy orzech do zgryzienia. IKEA, która w Europie jest liderem branży meblarskiej, od lat stara się maksymalnie uprościć proces samodzielnego montażu mebli. Dla wielu klientów wciąż jest to jednak wielkie wyzwanie.

Badacze z Nanyang Technological University w Singapurze przeprowadzili eksperyment z udziałem zestawu do samodzielnego złożenia firmy IKEA. W doświadczeniu pominięto jednak potencjalnego klienta oraz ewentualnego fachowca, który miałby wyręczyć tego pierwszego. Obiektem badań był robot złożony z ramion, wysięgników, sensorów i kamer. Jego programowanie zajęło pracującym nad nim ludziom trzy lata.

Akcesoria komputerowe - ogromny wybór i niskie ceny >>>

Jak widać na załączonym nagraniu, robot poradził sobie ze złożeniem krzesła, co zajęło mu około 20 minut. Oba ramiona maszyny doskonale ze współgrały, dopasowując w odpowiednie miejsca kołki i konkretne elementy krzesła. Robot potrafił samodzielnie rozpoznać pasujące elementy i precyzyjnie je połączyć.

Czytaj także: Telewizor, który zrozumie i wykona Twoje polecenia >>>

Pomimo tego, że wynik doświadczenia był imponujący, badacze przekonują, że minie jeszcze wiele lat, nim takie maszyny będą w stanie składać meble na podstawie instrukcji, rysunku lub poleceń głosowych. Trwają już prace nad zaawansowaną sztuczną inteligencją, która będzie dedykowana dla takich robotów. Zespół szacuje, że prace nad projektem zajmą jeszcze od pięciu do dziesięciu lat.

Źródło: Reuters

blog comments powered by Disqus
Problem ze złożeniem mebli z marketu? Wkrótce wyręczą nas maszyny