PODPOWIEDZI:

Wynalazek Disneya sprawi, że żadnego gracza nie będzie można nazwać nieczułym...

Wynalazek Disneya sprawi, że żadnego gracza nie będzie można nazwać nieczułym...

Wkrótce świat elektronicznej rozrywki obejmie nowa rewolucja, za którą tym razem będzie odpowiedzialna legendarna wytwórnia filmów animowanych. Badacze z działu naukowego Disneya pracują nad innowacyjnym urządzeniem o nazwie Force Jacket.

„Kurtka Mocy” jest czymś, czego jeszcze nie było, a o czym mówi się od wielu lat. Chodzi o możliwość fizycznego odczuwania przez graczy tego, co przeżywają ich awatary w wirtualnych realiach. Naukowcom udało się stworzyć prototyp urządzenia, które przy pomocy zaawansowanej pneumatyki oraz sieci sensorów jest w stanie symulować fizyczne doświadczenia. Projekt jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie, jednak w połączeniu z goglami wirtualnej rzeczywistości, już udało się uzyskać pożądane efekty.

Ekipa pracująca nad Force Jacket stworzyła trzy proste aplikacje dla środowiska VR, które w połączeniu z ich wynalazkiem pozwoliły na zaprezentowanie możliwości tej zabawki. Jedną ze stworzonych przez nich gier jest wirtualna bitwa na śnieżki, podczas której gracz wyposażony w urządzenie, odczuwa uderzenia śnieżkami na własnej skórze. Kurtka pokryta jest od wewnątrz oplecionymi elektroniką poduszkami powietrznymi, które reagują na to, co dzieje się w grze. W chwili, w której wirtualna postać oberwie, kierujący nią gracz odczuwa uderzenie w tym samym miejscu swojego ciała.

Czytaj także: Najlepsze premiery gier 2018 >>>

Pomysłodawcy dążą do możliwości odtworzenia jak najszerszego spektrum doznań. Na chwilę obecną pracują jednak nad tymi najbardziej podstawowymi przeżyciami, takimi jak odczucie padającego deszczu, przytulania, uderzeń śnieżkami, a nawet wibracji związanych z pracą silnika, którym poddany jest kierowca motocyklowy.

Sam pomysł nie jest nowy, ale wygląda na to, że ktoś znalazł złoty środek na to, jak zaspokoić niegasnącą potrzebę nowości w przemyśle gier, bez konieczności grzebania w ludzkim mózgu.

Źródło: Disney Research

blog comments powered by Disqus
Wynalazek Disneya sprawi, że żadnego gracza nie będzie można nazwać nieczułym...