PODPOWIEDZI:

AMD na Computex 2018 - 32 rdzenie, nowe laptopy i wiele więcej!

AMD na Computex 2018 - 32 rdzenie, nowe laptopy i wiele więcej!

AMD na swojej konferencji prasowej podczas targów Computex 2018 pokazało sporo ciekawych rozwiązań, które lada moment trafią na rynek. Lekkie i wydajne laptopy, czy potężne procesory z 32 rdzeniami to tylko szczyt góry lodowej, która wyłania się z laboratoriów pod zarządem Dr. Lisy Su.

AMD na Computex 2018 w pigułce - nowe wyzwania, silni partnerzy, szeroka integracja i otwarty ekosystem

Oglądając konferencję AMD na Computex 2018 nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że z "czerwonych" prelegentów bije wręcz duma z tytanicznej pracy, jaką wykonali przy procesorach z serii Ryzen, która dorobiła się już aż 20 jednostek. Rosnąca sprzedaż i rokroczne nadrabianie straty wobec Intela napawa szerokim optymizmem, jako że ma miejsce zarówno na rynku konsumenckim, jak i biznesowym. W tym newsie przedstawię Wam to, co uznałem za najciekawsze z dzisiejszej prelekcji.

AMD Threadripper z 32 rdzeniami i 64 wątkami niszczy HEDT od Intela

Tak moi drodzy, stało się, mamy wreszcie w pełni funkcjonalnego mordercę wątków, który złożony jest z czterech aktywnych Ryzenów, połączonych dzięki Infinity Fabric.

AMD Threadripper 32 rdzenieNa obrazku widzicie oskalpowaną bestię z drugiej generacji architektury Zen, która wykonana została w 12-nanometrowym procesie produkcyjnym!

AMD Threadripper 2.GenPrzy okazji tej prezentacji pojawił się także test w Blenderze, w którym AMD znacznie wyprzedziło konkurencyjnie wycenioną jednostkę od Intela.

AMD Threadripper Gen.2 Blender TestNie zabrakło także smaczku w postaci limitowanych koszulek z Threadripperem dla gości, którzy pojawili się na konferencji.

AMD Threadripper T-Shirt

Jeżeli chodzi o datę premiery, to konkretów nie podano, ale nowych Threadripperów możemy się spodziewać w trzecim kwartale tego roku.

AMD Threadripper Roadmap

Nowe laptopy z procesorami AMD od ASUS, Acer, Lenovo i Huawei

Podczas konferencji na Computex 2018 przedstawiono także parę nowych laptopów, w których zastosowano najnowsze procesory i karty graficzne od AMD. Jeżeli czekaliście na mobilną Vegę 56, to mam dla Was dobre nowiny!

Acer Predator Helios 500 - Ryzen 7 2700 i Vega 56

Nic dodać, nic ująć, połączenie godne każdego fana AMD, okraszone gamingowym zacięciem, z resztą, zobaczcie sami!

Acer Predator Helios 500 AMDTen design nie ma się jak nie podobać, a do tego zastosowano przyzwoite chłodzenie, która podoła desktopowemu procesorowi, zaimplementowanemu w tą konstrukcję.

Acer Predator Helios 500 - AMD cooling

Nie taki gotowiec zły, jak go malują!

Przy okazji Acer pokazał też parę swoich desktopów, w których zastosował procesory i karty graficzne od AMD, między innymi Nitro 50 z RX 580 na pokładzie.

Acer Nitro 50Oprócz tego malucha na scenie pojawił się także jego starszy brat, Acer Predator Orion 5000, który przedstawiony został jako przyjazny majsterkowiczom, którzy będą chcieli go w przyszłości ulepszać na własną rękę, jako że zastosowano specjalną technologię chłodzenia, która poradzi sobie z mocniejszymi komponentami niż te zamontowane fabrycznie.

Acer Predator Orion 5000

ASUS Vivobook z NVIDIA i AMD na pokładzie!

Jeżeli Intel nawiązał tak bliską współpracę z AMD, to do współistnienia karty graficznej czerwonych i zielonych w jednym komputerze też musiało dojść. W najnowszych ultralekkich konstrukcjach od ASUSa, swoją drogą mieszczących 15,6-calową matrycę w 14-calowym formacie za sprawą cienkich ramek, znalazł się właśnie taki duet!

ASUS Vivobook - NVIDIA i AMD w jednym laptopieDo tego konstrukcja występowała będzie w wielu opcjach kolorystycznych, czego się pewnie spodziewaliście.

ASUS Vivobook na AMD - kolory

Lenovo i cała paleta laptopów z procesorami od AMD

Lenovo także nie próżnowało w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o maszyny na AMD, z resztą, zobaczcie sami.

Lenovo AMD 2018W tym roku na rynku pojawi się aż pięć laptopów opartych o rozwiązania od czerwonych, w tym aż cztery ultrabooki. Na scenie pojawił się niestety tylko jeden, ale mam nadzieję, że przyjdzie nam je przetestować w najbliższym czasie!

Lenovo Ryzen laptop

Huawei MagicBook z procesorem AMD!

Huawei kojarzyć Wam się może przede wszystkim z telefonami i tabletami, ale na rynku laptopów jest to wzrastająca gwiazda, która także skusiła się na powołanie do życia konstrukcji opartej o procesor od czerwonych.

Huawei MagicBook z AMDTo maleństwo wygląda dość niepozornie, jednak ma w sobie wystarczająco mocy, by przegonić w testach konkurencyjne konstrukcje oparte o rozwiązania Intela, choćby ze względu na samą kartę graficzną.

HP Envy x360 - następny 13-calowiec z czerwienią pod maską

Podczas prezentacji konstrukcji od partnerów nie zabrakło także modelu od HP, który właściwie był jednym z pierwszych, o jakich można było usłyszeć w mediach, gdy opadała zasłona tajemnicy skrywająca za swymi połami nowe mobilne chipy od AMD.

HP Envy X360 od AMDTen maluch, podobnie jak wyżej wspomniany Huawei MagicBook, będzie na rynku postrachem dla Intelowych ultrabooków za sprawą Ryzena 5 2500U i Ryzena 7 2700U.

Powercolor Vega 56 Nano - mała karta graficzna do salonowego komputerka

Niewiele większa od niektórych edycji RX 460 Vega 56 nieźle mnie zszokowała, szczególnie podpięta pod 65 calowy telewizor od Samsunga, który obsługuje FreeSync przy odświeżaniu na poziomie 120 Hz.

Powercolor VEGA 56 NanoPodobno wiele już dostępnych na rynku telewizorów od Samsunga, oczywiście tych najnowszych, ma opcję aktualizacji firmware, po której "dostaną" FreeSynca. Ten będzie też kompatybilny z konsolami, na co wielu z Was pewnie czekało!

Intel: A Wy to macie słaby ekosystem! AMD: Hold my beer!

Tak moi drodzy, teraz przejdziemy do nieco mniej konsumenckiej, niemniej bardzo ważnej części prelekcji, podczas której dowiedzieliśmy się o tym, w jaki sposób AMD rozwija swój ekosystem, o którym Intel wypowiadał się bardzo krytycznie przy premierze EPYC.

AMD Otwarty EkosystemNa Computex 2018 wspomniano więc głośno o tym, iż AMD swój ekosystem pozostawia kompletnie otwartym, a przede wszystkim, darmowym, przez co kod jest tylko Twoją własnością.

AMD OpenSource Rendering FrameworkWspomniano także o profesjonalnym renderingu i rozwiązaniach AMD, które są agnostyczne wobec sprzętu, co oznacza, że technologie wypracowane przez czerwonych będą działały także na platformach opartych o podzespoły Intela i NVIDIA.

Vega w 7-nanometrowym procesie produkcyjnym i RayTracing

7 nanometrów już trafiło na pokład najnowszej odsłony VEGI dla profesjonalistów, co pozwoli na znaczną poprawę wydajności i efektywności prądowej, która była piętą achillesową obecnej generacji.

AMD Vega 7 nanometrówNowa VEGA znajdzie się oczywiście w serwerach i potężnych maszynach do deep learning, wykorzystując najnowsze usprawnienia.

VEGA 7nm Jeżeli chodzi o wstępne sample, to te już są wysyłane do testów, a premiery możemy spodziewać się w drugiej połowie tego roku, jednak konkretnej daty nie poznaliśmy.

AMD Vega 7nm w drugiej połowie rokuNa jej pokładzie znalazło się aż 32 GB szybkiej pamięci HBM2, która ma znacznie poprawić jakość pracy przy dużych modelach i RayTracingu, będącym bardzo ciężkim i skomplikowanym procesem, w którym każdy piksel jest przeliczany jako foton, który odbija się od wielu powierzchni, tworząc idealne odwzorowanie załamanego przez nie światła trafiającego na obiekt.

VEGA 7  nm 32 GB HBMSam chip pokazała Dr. Lisa Su podczas zakończenia prelekcji, w której nadmieniła też o kartach graficznych dla graczy, ale niestety bez żadnego konkretu.

Dwa stosy HBM2 Vega 7 nanometrówNa otarcie łez podrzucam Wam jednak plany, jakie ma AMD wobec rozwoju swoich kart graficznych.

AMD GPU RoadmapOde mnie to wszystko na dzisiaj, mam nadzieję, że Wam się podobało i doczytaliście do końca tą "pigułkę", którą zamknąłem w tysiącu słów.

blog comments powered by Disqus
AMD na Computex 2018 - 32 rdzenie, nowe laptopy i wiele więcej!
Autor: Paweł Rudy