PODPOWIEDZI:

Najlepszy superkomputer na świecie od IBM i Nvidii

Najlepszy superkomputer na świecie od IBM i Nvidii

Rynek superkomputerów wciąż się rozrasta. Najpotężniejszym urządzeniem został Summit - najnowszy superkomputer od IBM i Nvidii. Co potrafi i ile kosztuje? O tym w poniższym newsie.

Kiedyś pisałem już newsa o pewnym superkomputerze Nvidii, który kosztował ok. 400 tysięcy dolarów. Co jednak powiecie na superkomputer, którego budowa pochłonęła... 200 milionów dolarów?

Summit, bo taką nosi nazwę, może wykonywać 200 tys. trylionów operacji na sekundę. Jak się pewnie domyślacie, nie znajdzie on zastosowania komercyjnego. Ma bowiem przydać się w badaniach z dziedzin astrofizyki, onkologii i biologii systemowej, a także przy sztucznej inteligencji.

Sprawdź też: Najlepsze zestawy komputerowe, które możesz kupić >>>

Zadań dla tej niezwykłej maszyny może być sporo, choć mnie najbardziej zainteresowało zagadnienie leczenia raka. Jak ma to zrobić komputer? Na zasadzie wyszukiwania korelacji między środowiskiem, biologicznymi markerami oraz genami.

Summit ma na swoim pokładzie 4608 jednostek, a każda z nich posiada 6 procesorów NVIDIA Volta oraz 2 procesory IBM. 10 petabajtów pamięci operacyjnej RAM też robi swoje. Absolutnie niewyobrażalna wydajność, szczególnie w porównaniu do komercyjnych pecetów, ale takie porównania raczej nie mają w tym przypadku jakiegokolwiek sensu.

Czołowe karty graficzne >>>

Źródło: datacenterknowledge

blog comments powered by Disqus
Najlepszy superkomputer na świecie od IBM i Nvidii