PODPOWIEDZI:

Rewolucja w polskich urzędach – E-maile zastąpią listy polecone

Rewolucja w polskich urzędach – E-maile zastąpią listy polecone

Zapowiedziano kolejny cyfrowy przełom w Polsce. Czy ten pomysł zostanie doprowadzony do końca, czy czeka nas kolejna kompromitacja? Dowiemy się w przyszłym roku.

2019 rok przyniesie kolejne zmiany w naszych urzędach, które tym razem obejmą wyeliminowanie papierowych wersji dokumentów przesyłanych do obywateli. E-doręczenie, czyli e-mail o mocy urzędowej, docelowo ma być wyłączną formą komunikacji pomiędzy instytucjami publicznymi, a także pomiędzy administracją państwową a Polakami.

Czytaj także: Gdzie są nasze e-Dowody >>>

Być może oznacza to ograniczenie biurokracji, być może nie, ale takie rozwiązanie na pewno jest świetną formą oszczędzania. Pomysł jest taki, by komunikacja zwykłych obywateli i przedsiębiorców z przedstawicielami organów państwowych była darmowa – jej koszt będą pokrywały urzędy. Wszyscy wiemy, jak wysokie są koszty urzędniczej korespondencji. Rezygnując z papierowych listów poleconych, oszczędzimy nawet 100 milionów złotych rocznie.

Kolejki na poczcie to wieloletnia tradycja w Polsce

Ogromny wybór laptopów w przystępnych cenach - sprawdź to >>>

Wdrożenie tego systemu ma odbywać się etapowo. Jego realizacja planowana jest na lata 2019-2021. Jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony finalny projekt ustawy regulującej tę kwestię. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało także o tym, że system będzie nadzorowany przez jednego operatora cyfrowego. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie szczęśliwym wybrańcem, jednak z dużym prawdopodobieństwem padnie na Pocztę Polską.

Źródło: Rzeczpospolita

blog comments powered by Disqus
Rewolucja w polskich urzędach – E-maile zastąpią listy polecone