PODPOWIEDZI:

Chiny otwierają kolejną ścieżką dla osób przyklejonych do swoich smartfonów

Chiny otwierają kolejną ścieżką dla osób przyklejonych do swoich smartfonów

Są kraje, które wciąż walczą o ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia na autostradach, jednak w Chinach obecnie największym problemem na drogach są nieuważni piesi.

Miasto Xi’an znalazło ciekawy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa osób, które są bardziej zainteresowane wirtualnym światem niż prawdziwym. Nie chodzi bynajmniej o jakieś innowacyjne aplikacje ostrzegające o niebezpieczeństwie, ale o wyznaczenie specjalnych ścieżek na chodnikach. Takie rozwiązanie ma też zapewnić spokojniejsze spacerowanie tym, którzy do tej pory musieli omijać slalomem niezainteresowanych rzeczywistością przechodniów.

Nowa ścieżka dla uzależnionych od smartfonów cieszy się zainteresowaniem

Czytaj także: Chiny zapraszają Świat do kosmicznej współpracy >>>

Na razie powstała jedna taka ścieżka. Ma ponad 100 metrów długości i niecały metr szerokości. Jest oznaczona wyraźnymi znakami oraz informacjami po chińsku i po angielsku. Bezpośrednio z tą ścieżką graniczy strefa oznaczona symbolem przekreślonego telefonu komórkowego, która jest dedykowana dla tych wszystkich, którzy podczas przechadzek interesują się jedynie „szarym, nudnym, prawdziwym życiem”.

To nie pierwsza taka ścieżka w Chinach

Ogromny wybór smartfonów w niskich cenach - kupuj na raty >>>

Ścieżka znajduje się w okolicy popularnego centrum handlowego, a więc w bardzo ruchliwym miejscu i podobnie jak ta, która powstała w 2014 w Chongging, ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli. Podobne projekty do tej pory widziano także w U.S.A. w postaci eksperymentów społecznych na zlecenie telewizji National Geographic. Trzy lata temu takie rozwiązanie zastosował też jeden z belgijskich sklepów, jednak pomysł był mocno krytykowany i oceniany jako nachalna reklama sklepu.

Źródło: CNet

blog comments powered by Disqus
Chiny otwierają kolejną ścieżką dla osób przyklejonych do swoich smartfonów