PODPOWIEDZI:

Zaginione 60 milionów, nowa nudna Nokia i 5 w jednym LG - VideoNews #176

Zaginione 60 milionów, nowa nudna Nokia i 5 w jednym LG - VideoNews #176

W tym tygodniu świat technologii czekało mnóstwo premier. Nie zabrakło też skoków na giełdzie i skoku na kasę. To już 176. podsumowanie tygodnia. Zapraszam do oglądania!

Oficjalny start sieci 5g

Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych i na razie wyłącznie w ofercie internetu domowego. Co więcej, w znacznie niższej prędkości niż pozwalają na to możliwości standardu. Amerykańska sieć Verizon odpaliła swoją ofertę w czterech miastach - Houston, Indianapolis, Los Angeles i Sacramento.

verizon

Na start łącze ma oferować 300 megabitów na sekundę, a jego koszt wyniesie 50 dolarów miesięcznie dla etatowych użytkowników operatora i 70 dla nowych klientów. By ich przekonać zaoferowano 3 miesiące abonamentu za darmo oraz youtube tv na ten sam okres oraz chromecast lub apple tv w prezencie. Mało udany początek. Może w Polsce w 2020 roku - bo taki termin zapowiada ministerstwo cyfryzacji - będzie lepiej.

Październikowa aktualizacja windows 10 i twój telefon

Windows 10 otrzymuje już październikową aktualizację. A w niej możliwość przenoszenia funkcji telefonu do komputera. Microsoft pogodził się z faktem, że najczęściej używane telefony nie mają najczęściej zainstalowanego Windows Phone’a, a raczej Androida i iOSa. Aplikacja Twój Telefon  pozwoli na odpisywanie na SMSy z poziomu komputera. Uzyskamy też dostęp do zdjęć przechowywanych na naszym telefonie i co więcej - będziemy mogli je bezproblemowo przenosić do innych okien, przykładowo - prezentacji.

yourphone

Dodatkowo dzięki synchronizacji z komputerem będziemy także w stanie podejrzeć historię tego, co robiliśmy na PCcie i z pomocą Microsoft Launchera wrócić do plików tekstowych, które wcześniej edytowaliśmy. Na telefonach z Androidem w przyszłości będziemy w stanie odpalić każdą aplikację mobilną na komputerze - tej funkcji zabraknie na iOS. Za wszystko odpowiadać ma chmura. Aby móc skorzystać z Twojego Telefonu trzeba też pobrać Phone Companion App, która odpali się na telefonach mających Androida w wersji minimum 7.0 Nougat.

Microsoft pokazuje też sprzęt

Microsoft pokazał kilka urządzeń. Wśród nich Surface Pro 6. Najmocniejszy tablet będzie wyposażony w procesory Intela ósmej generacji ze zintegrowaną grafiką UHD Graphics 620, 8 lub 16 GB RAMu i ekran 12,5 cala 3:2 o rozdzielczości 2736×1824 piksele. Do tego garść portów - pełnowymiarowe USB 3.0, mini display port i jack 3,5mm oraz slot na kartę micro SD, a także Bluetooth (niestety nie 5.0) i Wi-Fi a/b/g/n/ac, ale nie nowy standard Wi-Fi 6, który właśnie został zapowiedziany. Do tego 128, 256 512 albo terabajt dysku SSD. Ceny już od 899 dolarów. 

surface pro 6

Surface Pro w najlepszej cenie! Zobacz sam!

Surface Laptop 2 z kolei ma już mniejszą rozdzielczość - 2256×1504 pikseli przy ekranie 13 i pół cala. Nie zmienią się jednak procesory i5 lub i7 ósmej generacji. Podobnie będzie też z portami - zostanie pełne USB, mini display port, slot na kartę micro SD i jack. Jako, że to laptop, to będzie on miał klawiaturę. Podobne konfiguracje pojawią się też jeśli chodzi o RAM - 8 lub 16 GB i nawet 1 TB dysku twardego. Wszystko od 999 dolarów.

surface laptop

O Surface Studio 2 powiem tylko, że będzie i będzie mieć 28-calowy ekran 4500 na 3000 pikseli, nawet 32 GB RAMu i Intel Core i7-7820HQ 7. generacji oraz nawet 2 TB dysku. Nie ma planów, by pojawił się w Polsce. Pewnie w Polsce nie pojawi się też niespodzianka konferencji, czyli słuchawki Microsoftu.

surface headphones

Będą to nauszniki z pokrętłem, które to pozwoli wyregulować poziom odszumiania. Pasmo przenoszenia to standardowe 20 do 20000 herców. Oczywiście będą bezprzewodowe, jednak w każdej chwili podłączymy je przez USB typu C do ładowania. Ale nieoczywiste jest to, że w środku do ucha będzie nam nawijać Cortana - głosowy asystent microsoftu. Bezprzewodowo razem z Cortaną posłuchamy muzyki przez 15 godzin, a przewodowo - do 50 godzin. Zaporowa może być cena - 350 dolarów.

HMD Global pokazuje Nokię 7.1

Nokia, ach Nokia. Chcieli pokazać coś przełomowego, ale nic w tym ciekawego.  Firma zapowiedziała model 7.1. Ma go wyróżniać przede wszystkim ekran - z notchem - o rozdzielczości 2248 na 1080. Choć jest to IPS, to ma oferować kontrast milion do jednego. Ale na pewno będzie to kontrast dynamiczny, więc nie ma czym się ekscytować.

Nokia 7.1

Ciekawsza będzie obsługa HDR 10 i specjalny 16-bitowy silnik w systemie, który treści nie mające HDRu ma pokazać w tym standardzie. Poza tym telefon jest zupełnie standardowy - mamy dwa aparaty 12 i 5 megapikseli, drugi do zbierania informacji o tle. Z przodu - 8 megapikseli, które podobnie jak te z tyłu ma być wspierane przez sztuczną inteligencję. A jak sztuczna inteligencja to i ośmiordzeniowy Snapdragon 636. Do niego 3 lub 4 GB RAMu i 32 lub 64 GB pamięci wbudowanej. Na dokładkę czysty Android i bateria tylko 3000 miliamperogodzin. To wszystko w cenie 1499 złotych. Kupicie? Dajcie znać w komentarzach! Wydaje się to być ciut za drogo.

Nokia 7 Plus za nieco ponad 1500 zł - okazja!

Myszoskoczek mechaniczny

Pamiętacie lampkę z Pixara? Salto One Pi wygląda trochę jak lampka albo myszoskoczek. Projekt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley jest mimo tego ciekawy.

Salto-1P

Salto 1P z pomocą akcelerometrów potrafi skakać w określone miejsca. Co więcej, nie będzie mu przeszkadzało, jeśli punkty te zostaną przez nas przesunięte. Schemat jest dziecinnie prosty - mamy jedną nóżkę oraz korpus, w którym znajduje się mechanizm odmierzający to, w jakim stopniu nóżka ma być wychylona. Do wszystkiego podłączone są chipy, które razem z czujnikami monitorują obecne położenie. Po zaprogramowaniu określonego ciągu ruchu urządzenie wskoczy tam, gdzie mu rozkazaliśmy, samodzielnie wykrywając, czy wystarczy mu siły na wykonanie skoku. Na ten moment potrafi doskoczyć na wysokość krzesła, ale kto wie, co przyniesie przyszłość.

Intel w górę, amd w dół

Łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Niedawno Intel leciał na łeb na szyję, jeśli chodzi o akcje, a teraz, jak się okazuje, to AMD spada. Akcje Intela wróciły do poziomu z początku września i kosztują 48 dolarów. To wszystko zasługa informacji analityka Blue Fin Research, Steve'a Mullane'a. Dowiedział się on, że Intel szybciej może osiągnąć zdolność masowej produkcji procesorów 10nm. Przypomnijmy, że ograniczona dostępność miała trwać do czerwca przyszłego roku. Teraz natomiast mówi się, że będzie to szybszy powrót. Podobnie też ma być z urządzeniami wykonanymi w procesie 14-nanometrowym, których dostawa rozpocznie się od poniedziałku. Intel odzyskał 3,55% wartości akcji, podczas gdy AMD straciło w analogicznym okresie 7,65%.

60 milionów za umowę sprzed lat

A skoro jesteśmy przy hossach i bessach, to Andrzej Sapkowski zaskoczony hossą CDProjektu i ich growej serii Wiedźmin wystosował wezwanie do zapłaty dodatkowego wynagrodzenia ponad to zawarte w umowie przed laty między nim a spółką. O jakiej kwocie mowa? Co najmniej 60 milionów złotych, plasując oczekiwania na minimalnym poziomie, jak można wyczytać w wezwaniu. Pełnomocnicy powołują się na 44. artykuł ustawy o prawie autorskim, który pozwala przy rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami licencjobiorcy, ubiegać się o więcej. Internetem przetoczyły się zabawne memy.

Andrzej Sapkowski

CD ProjektRED powiedział z kolei, że nie zgodzi się na żądania autora książek z serii Wiedźmin, ale postara się rozwiązać sprawę polubownie. Jak jednak ocenia na łamach next.gazeta.pl mecenas Piotr Schramm, roszczenie nie jest uzasadnione, gdyż autor z pełną świadomością przyjął warunku umowy podpisanej przed laty. Ponadto mecenas zwraca uwagę, że obecnie to sukces serii Wiedźmin napędza sprzedaż książek, a nie odwrotnie. Czy może mieć to wpływ na rozwój sagi Wiedźmin? Paradoksalnie szum medialny może tylko pomóc CD projektowi.

LG v40 Thinq oficjalnie

W poprzednim tygodniu już mówiliśmy o nim, więc dziś krótko. Po więcej zapraszamy do naszego artykułu z prezentacją możliwości LG V40 ThinQ. Najciekawsza w nim jest obudowa Silky Blast. Producent obiecuje, że zastosowane szkło będzie odporniejsze na upadki, a dzięki mikro żłobieniom ma dać poczucie obcowania z miękkim materiałem i pewniejszy chwyt. Niemniej interesujące będą aparaty, bo LG chce się odgryźć Huaweiowi P20 Pro i pokazać, że ich trzy matryce są lepsze. Główna będzie mieć przesłonę 1,5 i 12 megapikseli, ale z większymi pikselami 1,4 mikrona, przez co mają rejestrować więcej światła niż w V30.

LG V40 ThinQ

Huawei P20 Pro z trzema aparatami w najniższej cenie - sprawdź!

Do kompletu dochodzi aparat 16 megapikseli z przesłoną 1,9 i obiektywem szerokokątnym mającym 107 stopni oraz 8 megapikseli z przesłoną 2,4 dające podwójne powiększenie. Nie wiadomo, jak rozegrało to LG, ale mamy mieć dostęp do podglądu z trzech kamer jednocześnie. Nowymi funkcjami są kinografy - gify z jednym, animowanym punktem,  a także fotki z trzech aparatów, które można połączyć w jeden film. Minusem może być to, że seria będzie mieć notcha, ale dzięki temu ekran oled urósł aż do 6,4 cala o rozdzielczości 3120x1440 pikseli. Na resztę rzeczy w akcji będziemy musieli poczekać do premiery w Polsce.

Koniec tanich smartfonów xiaomi? 

Od MIUI 10 nie będzie można już zflashować softu. A tak po polsku - wgrać globalnej wersji oprogramowania na modele Xiaomi dystrybuowane w Chinach. Urządzenia z chińskim softem były tańsze, ponieważ nie miały zainstalowanych aplikacji od Google’a oraz nie musiały przechodzić procesu certyfikacji w Europie. Od teraz jednak jeśli kupimy wersję z chińską nakładką, nie będziemy mogli zainstalować na nią MIUI w wersji Global. Manewr działa w drugą stronę - na urządzeniach z globalną wersją oprogramowania nie zobaczymy chińskiego softu.

Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Zaginione 60 milionów, nowa nudna Nokia i 5 w jednym LG - VideoNews #176