PODPOWIEDZI:

RTX 2060, Laptopy z Max-Q i Adaptywna synchronizacja dla monitorów nie tylko z G-SYNC!

RTX 2060, Laptopy z Max-Q i Adaptywna synchronizacja dla monitorów nie tylko z G-SYNC!

W pierwszym materiale z CES 2019 przygotowaliśmy dla Was najnowsze doniesienia od NVIDIA, która ogłosiła dzisiaj między innymi RTX 2060 i najnowszą architekturę Turing w laptopowych odsłonach Max-Q, wynoszącą je na nowy poziom wydajności w tych samych, kompaktowych rozmiarach.

No i stało się, najpopularniejsza karta graficzna ostatnich lat, czyli GTX 1060, doczekała się swojego godnego następcy, czyli RTXa 2060, posiadającego 240 rdzeni Tensor, pozwalających na obsługę Ray Tracing i DLSS. W jakim wymiarze wpłynie to na wyniki w grach? Przekonamy się w najbliższych dniach, ale na prezentacji nie wyglądało to źle, więc możliwe, że RTX 2060 trafi do rankingu kart graficznych już w styczniu.

RTX 2060 - nowy średniak za 1619 zł

Jeżeli spodziewaliście się wydajności pokroju GTX 1080, to Wasze podejrzenia nie spadły daleko od prawdy. Prezentacja CEO NVIDIA mocno podkreśliła fakt optymalizacji technologii DLSS i Ray Tracing przez ostatnie miesiące, co pozytywnie wpłynęło na osiągi wszystkich RTXów. Sama moc drzemiąca w RTX 2060 oszacowana została na nieco powyżej GTX 1070 Ti, co oznacza, że po OC zapewne sięgniemy nieco powyżej mocy referencyjnego GTX 1080, lecz nieznacznie, i to przy dobrych wiatrach i silniku gry.

GeForce RTX 2060 - lewy profil

Na ekspozycję trafiła jednak tylko jednostka z 6 GB pamięci GDDR6, więc jak na razie ciężko potwierdzić resztę modeli, które wyciekały przy okazji urzędowych rejestracji nazw przez choćby Gigabyte, o czym donosił portal VideoCardz.com.

RTX 2060 - premiera

Najbardziej jednak w nowym RTX 2060 podoba mi się obecność wydajnego enkodera do streamowania oraz podjęcia przez NVIDIę bliższej współpracy z OBS. Dzięki temu streamowanie stanie się jeszcze bardziej osiągalne i to w jakości zbliżonej do tej serwowanej przez procesorożerny enkoder programowy, będący dotychczas preferowanym przez poważnych streamerów. O możliwościach tego enkodera przekonać się możecie z mojej premierowej recenzji RTX 2080.

RTX 2060 - cena

Wspominano też o szerokich możliwościach rdzeni Tensor we wspieraniu pracy z materiałami wideo w 4K z kamer RED oraz wszelkimi animacjami, które stają się coraz popularniejsze.

RTX 2060 - karta do 1440p

Przez ekran prezentacji myknęły także znane i lubiane technologie Ansel, czy Freestyle, które pozwalają zarówno uchwycić całą scenę w trójwymiarze, jak i dostosować filtrami klimat w grze.

Anthem i Battlefield V trafią jako gratisy do RTXów!

Jeżeli macie zamiar zakupić RTXa 2060 to mam dla Was niezłą informację, bowiem w zestawie do wyboru będziecie mieć Battlefield V lub Anthem, jako że obie te gry obsługują najnowsze technologie od NVIDIA. Przy droższych kartach będziecie mieli prawo do odebrania obu gier za darmo.

Battlefield V i Anthem za darmo przy zakupie RTX

RTX Max-Q w laptopach - moc desktopowego GTX 1080 w małym formacie

Jeżeli kojarzycie MSI GS65 to wiecie jak ten laptop jest lekki, a ile zmieszczono w nim mocy. Z resztą, ten tekst piszę właśnie na nim i jest to maszyna, którą śmiało zarekomendowałbym zarówno profesjonalistom w podróży, jak i graczom. W dzisiejszej prezentacji pojawiła się jego nowa odsłona, wyposażona między innymi w RTX 2080 Max-Q, którego osiągi zbliżone są do desktopowego GTXa 1080. Są to więc wyniki, które zmuszą mnie do rewizji naszego rankingu laptopów.MSI GS 65 z RTX Max-QOprócz dużej, czystej mocy obliczeniowej otrzymujemy także najnowsze osiągnięcia technologii NVIDIA, czyli DLSS, Ray Tracing, enkoder do streamowania no i wsparcie rdzeni Tensor przy zastosowaniach profesjonalnych. Wszystko to składa się na potężny kombajn w niewielkim kadłubie, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Nie zapomniano też o graczach, jako że do dyspozycji mamy matrycę o częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz.

NVIDIA otwiera się na adaptywną synchronizację

Już od paru lat wielu zastanawia się nad tym, dlaczego NVIDIA nie podążyła za AMD w kwestii adaptywnej synchronizacji, utrzymując ją wciąż za wrotami wysokich cen. W tym roku ma się to jednak zmienić, bo NVIDIA zajęła się testowaniem popularnych monitorów, by móc wybrać te, których matryce godne są ich kart graficznych z włączoną adaptywną synchronizacją, zgodną ze standardem VESA.

Adaptive Sync od NVIDIA dla wybranych monitorów bez modułu G-SYNC

To niezła informacja, jednak zabrakło mi detali, bo szczerze to nie wiem, które karty graficzne będą umożliwiały współpracę z tą technologią. Przy G-SYNC było dość łatwo, bo procesor znajdował się w monitorze, tutaj mamy zgoła odmienną sytuację, więc na konkrety będziecie musieli poczekać.

Monitory i telewizory z VESA Adaptive Sync od NVIDIA

NVIDIA na CES 2019 - Okiem Venre

Prezentacja NVIDI w tym roku rzeczywiście krążyła wokół graczy. Współpraca z HTC przy Vive, który ma być w pełni obsłużony jednym kablem, czy OBSem, do którego świetny enkoder znajduje się w RTXach, pokazują, że firma wcale nie jest w złej kondycji z perspektywy całej branży i realizuje cele, które są bliskie jej klientom.

nvidia na ces 2019 - podsumowanie premier

Myślę, że po dzisiejszym dniu NVIDIA ładnie skoczy na giełdzie, bo media raczej pozytywnie przyjmą dzisiejsze doniesienia, a szczególnie poprawę wydajności przy Ray Tracing i DLSS.

blog comments powered by Disqus
RTX 2060, Laptopy z Max-Q i Adaptywna synchronizacja dla monitorów nie tylko z G-SYNC!
Autor: Paweł Rudy