PODPOWIEDZI:
HIT Dnia - promocje w sklepie RTV Euro AGD

Trzy groźne aplikacje z Google Play, które musisz szybko odinstalować!

Trzy groźne aplikacje z Google Play, które musisz szybko odinstalować!

Google ostrzega o wykryciu trzech niebezpiecznych aplikacji ze sklepu Google Play, które miały wgląd do Twoich danych. Dowiedz się, które aplikacje musisz jak najszybciej usunąć ze swojego smartfona.

Z aplikacji na telefon korzysta duża część użytkowników, ale miej się na baczności, bowiem pojawiły się kolejne zagrożenia. Google poinformowało o usunięciu aplikacji, które szpiegowały Twój smartfon.

Niebezpieczne aplikacje z Google Play

Na atak narażone są nawet nowe smartfony (chodzi o wersje Androida od marca ubiegłego roku). Jeżeli posiadasz na swoim urządzeniu mobilnym jedną z aplikacji, o której mowa, to musisz ją natychmiast usunąć. W sklepie Google Play już ich nie znajdziesz. Problem dotyczy następujących złośliwych programów:

  • Camero
  • FileCrypt
  • callCam

Jak do tego doszło?

Otóż dzięki luce zero-day w sterowniku Binder w Androidzie przejmowano kontrolę nad telefonem danego posiadacza. Podczas pobierania Camero i FileCrypt instalowała się również niewykrywalna aplikacja callCam. Cyberprzestępcy uzyskiwali dostęp do smartfona.

Hakerzy mogli mieć wgląd między innymi do lokalizacji, zrzutów ekranu, plików znajdujących się na urządzeniu, danych z aparatu, informacji z wielu aplikacji, takich jak Facebook, Gmail czy Twitter.

Przykładowo na popularnym smartfonie Xiaomi Redmi 6A jest duże prawdopodobieństwo ataku hakerów w momencie zainstalowania tych programów. Użytkownik nie jest w stanie zobaczyć zainstalowanego pliku, który jest odpowiedzialny za zbieranie danych. Podobną sytuację zauważono w takich telefonach, jak: Nokia 3 (TA-1032), LG V20 ( (LG-H990), Oppo F9 (CPH1881) i Google Pixel (Pixel 2, Pixel 2 XL).

atak danych przez hakerów

Poza odinstalowaniem aplikacji pobranych ze sklepu Google Play radzimy aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji, gdyż nie będzie zawierała tego problemu. Najlepiej również przywrócić ustawienia fabryczne.

Dla większej ostrożności pamiętaj, aby nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł, mieć na swoim smartfonie antywirusa i wykonywać co jakiś czas kopię zapasową danych.

Przy okazji sprawdź ranking smartfonów, który owocuje zarówno w budżetowe, jak i flagowe modele.

blog comments powered by Disqus
Trzy groźne aplikacje z Google Play, które musisz szybko odinstalować!