PODPOWIEDZI:

Play ubiegnie Plusa? 5G w 16 miastach!

Play ubiegnie Plusa? 5G w 16 miastach!

Play zapowiedział 5G w 16 miastach. Do końca lutego tego roku z technologii mobilnej piątej generacji będą mogli korzystać między innymi mieszkańcy Wrocławia, Warszawy, Szczyrku czy Mrągowa. Całość obejmie też szereg innych miejscowości - w tym turystycznych. Za ten efekt ma odpowiadać aż 500 stacji bazowych.

Firma twierdzi, że jako pierwsza uruchamia komercyjnie sieć 5G w Polsce. Interesujące plany ma też Plus, który już na początku stycznia pochwalił się rozpoczęciem budowy pierwszej infrastruktury na częstotliwości 2600 megaherców. Według tego dostawcy usług możliwościami technologii będą mogli się cieszyć mieszkańcy 7 miast (mowa o Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu) jeszcze w I kwartale 2020 roku

Kto był pierwszy? To nieważne, bo operują na innych pasmach. Obie spółki zajmują częstotliwości używane przez sieci LTE. W przypadku Playa mowa jednak o zakresie 2100 megaherców. Przynajmniej na to wskazuje fakt, że testy przeprowadzane w Trójmieście ograniczały się właśnie do niego.

- Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie - powiedział Jean Marc Harion, Prezes Play.

Fioletowa firma otrzymała pierwsze komercyjne radiowe pozwolenia od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chwali się, że udało się ubiec głównych producentów telefonów, którzy dopiero wprowadzają na rynek urządzenia 5G. Najnowszy Samsung S20+ sprzedawany w przedsprzedaży z Galaxy Buds Plus ma mieć moduł obsługujący tę technologię.

Play będzie dalej zwiększał prędkość transmisji tej technologii. W planach jest nabycie jednego bloku w paśmie 3,4-3,6 gigaherców. Z tego co przyniesie przyszłość na razie mogą cieszyć się mieszkańcy wspomnianych miast, a także Krakowa, Gdańska, Gdyni i miejscowości turystycznych. Wśród tych ostatnich Play priorytetyzuje Sopot, Augustów, Zakopane, Bukowinę Tatrzańską, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Kołobrzeg i Ustkę.

Źródło: Play, Plus.

blog comments powered by Disqus
Play ubiegnie Plusa? 5G w 16 miastach!