PODPOWIEDZI:

Fałszywe newsy o koronawirusie źródłem internetowych oszustw

Fałszywe newsy o koronawirusie źródłem internetowych oszustw

Pandemia koronawirusa jest źródłem chaosu w wielu krajach świata, a ludzie są przytłoczeni nadmiarem często niepotrzebnie sensacyjnych informacji. Na sytuacji próbują zbić majątek wszelkiego rodzaju spekulanci i oszuści, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Grupka polskich przestępców wykorzystywała fałszywe strony informacyjne o wirusie do wyłudzania pieniędzy.

O działaniach tych poinformował zespół CERT Polska, działający w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Jak donoszą specjaliści, cyberprzestępcy wykorzystują sprawdzony sposób, używany już wcześniej przy okazji innych głośnych wydarzeń medialnych.

Podstawą ich planu jest fałszywa strona informacyjna. Przed rewelacjami o skutkach koronawirusa na podobnych witrynach pojawiały się fake newsy, np. o wypadkach drogowych z udziałem dzieci lub rzekomej ucieczce uzbrojonego amerykańskiego żołnierza w Polsce.

Aby zmylić czytelnika, strona z newsem podszywa się pod portale informacyjne, strony służb porządkowych lub stacji telewizyjnych. Uwagę podatnych na tego typu ataki osób przykuwa również sensacyjny nagłówek oraz tabloidowa treść wiadomości, odwołująca się do najbardziej podstawowych emocji.

Wszystko to ma zachęcić internautę do kliknięcia w znajdujące się na dole strony wideo. Aby jednak je obejrzeć, musi się on najpierw zalogować do fikcyjnego serwisu, wykorzystując do tego dane z Facebooka.

Po zdobyciu loginu i hasła do portalu społecznościowego przestępcy rozsyłają następnie prośby do znajomych ofiary o pilną wpłatę pieniędzy z powodu wypadku lub innego nieszczęśliwego wydarzenia.

Najczęściej proszą o przelewy wykonane przy użyciu kodów BLIK, co pozwala im jednorazowo wyłudzić nawet kilkaset złotych. W większości przypadków wiadomości zostaną zignorowane, ale kontakty posłużą oszustom do dalszego rozprzestrzeniania linków do fałszywej strony.

Aby uniknąć potencjalnego zagrożenia, powinniśmy sprawdzać, gdzie, na jakiej stronie i w jakich okolicznościach podajemy nasze hasło i login do Facebooka, a także kontrolować adresy stron. Skala opisywanych przestępstw ciągle bowiem rośnie. CERT podaje, że prowadził w całym 2019 roku działania w sprawie 224 fałszywych stron logowania do Facebooka, ale od początku tego odnotował już 236 takich przypadków.

Przeczytaj także:

blog comments powered by Disqus
Fałszywe newsy o koronawirusie źródłem internetowych oszustw