PODPOWIEDZI:

CovidLock to fake! I kto się nabiera na taką durnotę?!

CovidLock to fake! I kto się nabiera na taką durnotę?!

CovidLock to aplikacja mobilna, która - uwaga - ma rzekomo ostrzegać o zbliżającym się chorym na koronawirusa. Okazuje się, że apka została ściągnięta przez wiele osób, a w rzeczywistości blokuje smartfona i wyłudza pieniądze. W poniższym newsie więcej informacji na ten temat.

CovidLock to fake, i to bardzo perfidny, bo żerujący na nieszczęściu, jakim jest pandemia koronawirusa.

Niestety, ale wielu oszustów jest teraz w swoim żywiole. Dopiero co informowaliśmy o fałszywych newsach o koronawirusie. Janusze biznesu wysypali się z kolei na portalach aukcyjnych, ale na szczęście rząd współpracuje już z Allegro i Twitterem, aby chronić nas przed naciągaczami.

To jednak wierzchołek góry lodowej. Kolejne zagrożenie stanowi złośliwe oprogramowanie tworzone przez cyberprzęstępców.

Idealnym przykładem jest aplikacja CovidLock. Śmieszy jej rzekome zastosowanie. Wyobraź sobie, że ta aplikacja mobilna miała ostrzegać użytkownika o zbliżającej się osobie, która jest zarażona koronawirusem. Jak miałaby to uczynić zwykła apka na smartfona? Nie mam zielonego pojęcia, ale i tak znalazło się trochę osób, które bez namysłu ją ściągnęły.

I co było potem? Ano blokada smartfona, ponieważ CovidLock prosił o dostęp do ekranu blokady - rzekomo w celu szybkiego powiadamiania o zbliżającym się zarażonym.

W rzeczywistości smartfona nie dało się odblokować. To jednak nie koniec, bo twórca aplikacji - kimkolwiek jest ten dupek - żądał okupu w wysokości 100 dolców w bitcoinach.

Tutaj pomógł niezawodny reddit, którego użytkownicy dość szybko zdołali wyciągnąć domyślne hasło odblokowania. Zgodnie z tym wątkiem jest to: 4865083501. Jak widać, fake apka nie była na szczęście zbyt zaawansowana technicznie.

Google również szybko zareagowało. Młot na fake apki objął wszystkie pozycje związane z hasłami koronawirus i COVID-19. Nie ma co się cackać.

Swoją drogą nie wiem, jak ktoś mógł oczekiwać od aplikacji mobilnej skutecznego wykrywania koronowirusa. Ludzka naiwność nie zna chyba granic, aczkolwiek szybki rozwój pandemii wzbudza u ludzi duże emocje. A w takich emocjach łatwiej o błędne lub za bardzo spontaniczne decyzje.

Źródło: thenextweb

blog comments powered by Disqus
CovidLock to fake! I kto się nabiera na taką durnotę?!