PODPOWIEDZI:

"Porwanie dziecka ze szpitala zakaźnego" - Kolejny fake cyberprzestępców

"Porwanie dziecka ze szpitala zakaźnego" - Kolejny fake cyberprzestępców

Kolejny cyberdupek wymyślił sposób na wyłudzanie haseł do Facebooka. Tym razem chodzi o fake newsa dotyczącego porwania dziecka ze szpitala zakaźnego. Szczegóły w poniższym newsie.

W czasach pandemii ludzie różnie się zachowują. Większość ukrywa się w domach, co jest dobrym pomysłem, ale bywają i skrajne postawy. Niektórzy za wszelką cenę chcą pomóc chorym, a inni... okazują się mendami.

Wczoraj pisałem o durnej fake aplikacji CovidLock, a dzisiaj niosę wieść o kolejnym oszustwie.

Mowa o fałszywym newsie, którego tematem jest rzekome porwanie dziecka ze szpitala zakaźnego. Jak to zwykle bywa - chodzi o clickbait, który zachęci jak najwięcej ludzi do kliknięcia.

A co się dzieje po kliknięciu w podejrzany link? Strona wymusza zalogowanie się do Facebooka, po czym przesyła dane logowania do oszusta. I tak oto cyberdupek zdobywa dostęp do kont FB.

Na szczęście na reakcję CERT Polska nie trzeba było długo czekać:

Fake strona została już zablokowana, ale mam nieodparte wrażenie, że w jej miejsce pojawią się kolejne. Ataki phishingowe to bardzo popularny sposób wyłudzania danych, więc trzeba się mieć na baczności - szczególnie teraz, gdy co chwilę w sieci pojawiają się newsy z krzykliwymi tytułami, a spora ich część pochodzi z podejrzanych stron.

Źródło: CERT Polska

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
"Porwanie dziecka ze szpitala zakaźnego" - Kolejny fake cyberprzestępców