PODPOWIEDZI:

Facebook - Algorytm do oznaczania spamu przesadził

Facebook - Algorytm do oznaczania spamu przesadził

Nie ma to jak sztuczna inteligencja! Tyle się mówi o jej rozwoju, a gdy przychodzi co do czego, to stosunkowo prosty algorytm zawodzi. Przeżył to właśnie Facebook, który z automatu zaczął oznaczać wiele postów jako spam. Sęk w tym, że podjął multum złych decyzji.

Facebook, jak wiele innych firm w ostatnim czasie, odesłał spore grono swoich pracowników do domu - również moderatorów od sprawdzania pojawiających się treści. Ale ktoś musiał przecież zapanować nad zalewającym ten portal społecznościowy spamem. Zrobił to algorytm... szkoda, że źle.

Sztuczna inteligencja nie podołała zadaniu, ponieważ zaczęła masowo oznaczać posty jako spam (w nocy z 17 na 18 marca). Najbardziej dostało się naukowym treściom dotyczącym koronawirusa. To było do przewidzenia, bo walka z fałszywymi newsami o koronawirusie nie jest łatwym zadaniem. Tym razem algorytm przesadził i przy okazji blokował również treści jak najbardziej rzetelne i wiarygodne.

Rzecznik firmy szybko zareagował na to wydarzenie oświadczeniem:

„Pracujemy nad tym – jest to błąd w systemie antyspamowym, niezwiązany z ostatnimi zmianami odnośnie liczby dostępnych moderatorów w biurze. Jesteśmy w trakcie naprawiania i przywracania wszystkich tych postów. Więcej wkrótce.”

Teoretycznie powinno być już dobrze, lecz wciąż niektóre osoby zgłaszają problemy z udostępnianiem wiarygodnych treści o pandemii. Facebook nie wydał oświadczenia, co robić w takich przypadkach. Wiadomo jednak, że winny był (lub nadal jest) algorytm odpowiadający za usuwanie linków przekierowujących do obraźliwych stron internetowych. Rzekomo nie ma związku z liczbą dostępnym moderatorów, ale mało kto w to wierzy.

Taki gigant jak Facebook w mojej ocenie powinien lepiej sobie radzić w przypadku uruchamiania sztucznej inteligencji do moderowania treści. Mimo wszystko wciąż nie działa to idealnie.

Źródło: TechCrunch

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Facebook - Algorytm do oznaczania spamu przesadził