PODPOWIEDZI:

Pierwsza misja Amerykańskich Sił Kosmicznych

Pierwsza misja Amerykańskich Sił Kosmicznych

Amerykańskie Siły Kosmiczne (US Space Force) wysyłają w przestrzeń kosmiczną swojego pierwszego satelitę. To pierwsza tak duża akcja szóstej gałęzi amerykańskiego wojska, która może udowodnić, że jest ona czymś więcej niż tylko źródłem złośliwych żartów.

Siły Kosmiczne wystrzeliwują zaprojektowaną i zbudowana przez firmę Lockheed Martin satelitę komunikacyjnego o nazwie AEHF-6. Ma on zaoferować najwyższej jakości łączność na potrzeby wojska i wypełniać przy okazji zadania wywiadowcze, także dla partnerów USA, takich jak Kanada czy Wielka Brytania.

Wynoszącą satelitę na orbitę rakieta Atlas V wystartowała z legendarnego Przylądka Canaveral, w czwartek 27 marca, o godzinie 21.18 polskiego czasu. AEHF-6 będzie orbitował wokół Ziemi na wysokości około 37 730 kilometrów.

US Space Force zostały oficjalnie powołane do życia w ubiegłym roku, za sprawą kontrowersyjnego dekretu prezydenta Donalda Trumpa. Nowy rodzaj sił zbrojnych USA szybko stał się obiektem kpin i żartów, tym bardziej że do tej pory jego dowództwo przedstawiło jedynie ogólne plany działania, propozycję swojego budżetu na najbliższe lata oraz zaprezentowało swój logotyp i emblematy.

Pierwsza misja Amerykańskich Sił Kosmicznych ma szansę udowodnić ich skuteczność. Należy jednak pamiętać, że ich struktura od dziesięcioleci wchodziła w skład Amerykańskich Sił Powietrznych, a jej wyodrębnienie było w dużym stopniu jedynie biurokratyczną i atrakcyjnie medialną formalnością.

Źródło: Space.com

Przeczytaj także:

blog comments powered by Disqus
Pierwsza misja Amerykańskich Sił Kosmicznych