PODPOWIEDZI:

Superkomputer pomaga w walce z koronawirusem

Superkomputer pomaga w walce z koronawirusem

Skoro na świecie jest już tyle superkomputerów, to dlaczego nie zaangażować ich w walkę z koronawirusem? Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie! Najszybszy superkomputer na świecie, IBM Summit, już rozpoczął pewne zadanie. O co chodzi? O tym w poniższym newsie.

IBM Summit to najszybszy superkomputer na świecie. Wymiękają przy nim najlepsze zestawy komputerowe. Dysponuje mocą 200 petaflopów, co oznacza, że ​​ma prędkość obliczeniową 200 biliardów obliczeń na sekundę.

Przechodząc do tematu tego newsa, IBM Summit przeprowadził tysiące symulacji, aby wyłonić związki leków powstrzymujące wirusa przed zainfekowaniem komórek. Symulacje przyniosły już pierwszy efekt, bo superkomputer zidentyfikował 77 substancji. Daje to nadzieję, że opracowanie najskuteczniejszej szczepionki jest już blisko.

Ale to właściwie sam początek wykorzystania IBM Summit w walce z koronawirusem. Zespół naukowców będzie prowadził kolejne symulacje, które wspomogą walkę z szalejącą pandemią.

To nie pierwszy raz, gdy wspomniany superkomputer pomaga medycynie. Dzięki niemu naukowcy zidentyfikowali wzorce w systemach komórkowych poprzedzających chorobę Alzheimera.

Warto też wspomnieć, że IBM Summit na podstawie symulacji klimatycznych potrafił przewidzieć ekstremalne warunki pogodowe. Zapewne jeszcze nie raz przyda się ludzkości.

Źródło: CNN

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Superkomputer pomaga w walce z koronawirusem