PODPOWIEDZI:

Allegro chce od ciebie pieniądzy? To oszustwo!

Allegro chce od ciebie pieniądzy? To oszustwo!

Jeżeli otrzymałeś nietypowy email od Allegro z prośbą o zapłatę - to oszustwo. Po sieci krąży wątek mailingowy z adresu, który wyraźnie wskazuje na związki z windykacją. Nie dajcie się nabrać, tak naprawdę chodzi o wyłudzenie waszych danych.

Allegro prosi o dodatkowe opłaty, ale głównie sprzedawców. Na dodatek wtedy, gdy faktycznie nie rozliczą się z firmą. Poza tym takie rzeczy łatwo jest sprawdzić, wchodząc na swoje konto w największym polskim serwisie sprzedażowym, który współpracuje z rządem nad walką z fałszywymi informacjami o koronawirusie.

Takie sytuacje najłatwiej rozsądzić, sprawdzając najpierw adres email. Jeżeli adresat jest bliżej niesprecyzowany i brzmi podejrzanie (wiadomość nie została wysłana z domeny @allegro.pl), kolejnym krokiem powinno być wspomniane sprawdzenie ewentualnego zadłużenia na stronie w zakładce Rozliczenia z Allegro.

Oszustwo windykacyjne Allegro

Takie maile często trafiają do osób poszkodowanych w wyniku wycieku danych na różnych stronach. Jakiś czas temu alarmowaliśmy o włamaniu do etuo.pl. W zeszłym roku była też bardzo głośna sprawa związana z hakerami, którzy znaleźli sposób na wyciągnięcie danych z serwerów morele.net. Wtedy ujawnione zostały dane około 2,5 miliona klientów sklepu.

Na szczęście istnieje łatwy sposób sprawdzenia, czy twoje dane wyciekły do internetu. Wystarczy skorzystać z jednej z kilku istniejących baz, zbierających tego typu informacje. Jedną z nich jest https://haveibeenpwned.com/. Po wpisaniu swojego adresu email lub hasła otrzymasz informację dotyczącą tego, czy dane te zostały upublicznione już gdzieś w sieci.

Najprościej zadbać o bezpieczeństwo swoich danych zmieniając cyklicznie hasło i tworząc konta email przeznaczone do zastosowań prywatnych i publicznych. W końcu udostępniając jedno konto szefowej, a inne dziesiątkom sklepów z mniej lub bardziej sprawnymi zabezpieczeniami, nie ryzykujesz bycia zalanym falą spamu.

Źródło: własne

blog comments powered by Disqus
Allegro chce od ciebie pieniądzy? To oszustwo!