PODPOWIEDZI:

Urodzinowa niespodzianka od NASA - 30 lat pracy teleskopu Hubble’a

Szybki spis treści:
Urodzinowa niespodzianka od NASA - 30 lat pracy teleskopu Hubble’a

Kosmiczny teleskop Hubble’a obserwuje przestrzeń kosmiczną już od 30 lat. Z tej okazji NASA przygotowała coś specjalnego dla miłośników astronomii. Na oficjalnej stronie amerykańskiej agencji kosmicznej pojawiła się zakładka, w której można sprawdzić, co ciekawego obserwował i sfotografował HST w dniu Twoich urodzin.

Misja przyrządu nazwanego na cześć uznanego amerykańskiego astronoma - Edwina Hubble'a, została wyniesiona na orbitę 24 kwietnia 1990 roku. Dokonał tego prom Discovery podczas misji STS-31, przy której współpracowały amerykańska oraz europejska agencja zajmująca się badaniem kosmosu. Od tamtej chwili narzędzie dostarcza rewolucyjnych danych oraz zapierających dech w piersiach obrazów.

zdjęcie marsa z teleskopu Hubble'a

Dzięki jego pracy, a także związanych z projektem naukowców i serwisujących aparaturę astronautów, potwierdzono między innymi, że w centrum każdej aktywnej galaktyki istnieje supermasywna czarna dziura. Projekt ten jest niebywałym wsparciem dla badaczy i ogromnym osiągnięciem ludzkości w dziedzinie obnażania tajemnic kosmosu.

zdjęcie mgławicy motyla

Jak skorzystać z zakładki?

Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę: https://www.nasa.gov/content/goddard/what-did-hubble-see-on-your-birthday, wybrać miesiąc oraz dzień urodzin i gotowe! System natychmiast pokazuje ciekawostkę, która miała miejsce danego dnia miesiąca od momentu, gdy teleskop znalazł się na orbicie okołoziemskiej i rozpoczął zbieranie informacji.

W czasie kiedy obchodziłem swoje święto 25 grudnia 2009 roku, wykonane zostało zdjęcie galaktyki karłowatej NGC 4214 - przepełnionej młodymi gwiazdami oraz obłokami gazu, naprawdę imponujące. Jaka fotografia jest ciekawostką Twojego dnia? Podziel się w komentarzu!

Źródło: NASA

Przeczytaj też:

  1. Sony patentuje robota towarzyszącego graczom
  2. Twoje palce nie są bezpieczne! Naukowcy tanio podrabiają linie papilarne
  3. Okulary z termowizją, które wyszukują chore osoby - Ochrona czy inwigilacja?
blog comments powered by Disqus
Urodzinowa niespodzianka od NASA - 30 lat pracy teleskopu Hubble’a