PODPOWIEDZI:

Xiaomi zdobywa pozycję lidera na polskim rynku smartfonów

Xiaomi zdobywa pozycję lidera na polskim rynku smartfonów

Raporty na temat rynku mobilnego w pierwszym kwartale tego roku wskazują jasno na to, że firma Xiaomi zaraz zajmie lub już zajęła pozycję lidera wśród producentów smartfonów w Polsce, spychając z pierwszego miejsca koreańskiego Samsunga.

Jeżeli wierzyć opublikowanym właśnie analizom stanu branży mobilnej, Polacy wyraźnie pokochali w ostatnim czasie produkty Xiaomi. Według firmy Canalys chiński producent jest teraz drugim najpopularniejszym producentem smartfonów w kraju i należy do niego już 27 procent rynku. Na pierwszym miejscu zestawienia z ledwością utrzymuje się jeszcze Samsung, którego od spadku dzieli zaledwie jeden procent rynkowych udziałów.

Bolesne dla Koreańczyków zmiany wynikają bezpośrednio z bezprecedensowego wzrostu zainteresowania telefonami Xiaomi w kraju. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich sprzedaż skoczyła aż o 223 procent. Dodam, że w tym czasie firma jako jedyny duży producent odnotowała wzrosty sprzedaży.

Dane fimy Canalys

Specjaliści z agencji IDC twierdzą z kolei, że zmiana lidera nastąpiła jakiś czas temu. Według ich wyliczeń już 31,6 procent nowych telefonów sprzedawanych w naszym kraju wyprodukowało Xiaomi. Tuż za nim plasuje się Huawei, a więc kolejny chiński gigant, z blisko 27 procentowymi udziałami. Trzecie miejsce na podium zajmuje Samsung, do którego należy w tej chwili 22,3 procent rynku.

Analitycy IDC zaznaczają jednak, że sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli weźmiemy pod uwagę nie tylko liczbę sprzedanych telefonów, ale także ich wartość. W tym przypadku liderem pozostaje wciąż Samsung, a tuż za nim plasują się Huawei oraz Apple. Xiaomi zajmuje w tym zestawieniu dopiero czwartą pozycję. Wyraźnie widać więc, że u podstaw sukcesu firmy znajdują się tanie modele telefonów, co wyraźnie pokazuje zestawienie smartfonów do 700 zł.

Dane IDC.

Tanie smartfony Xiaomi, takie jak testowany ostatnio Redmi Note 8T, są w naturalny sposób wybierane przez Polaków właśnie teraz, kiedy finanse wielu rodzin cierpią z powodu narastających problemów gospodarczych związanych z pandemią koronawirusa. Drogie propozycje Samsunga czy Huaweia schodzą w tym wypadku na drugi plan. Wiele wskazuje na to, że pozycja Xiaomi będzie się wciąż umacniać w najbliższych miesiącach, nie tylko nad Wisłą, ale też w całej Europie.

Źródło: Canalys, IDC

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Xiaomi zdobywa pozycję lidera na polskim rynku smartfonów