PODPOWIEDZI:

Huawei bez usług Google'a przynajmniej do maja 2021

Huawei bez usług Google'a przynajmniej do maja 2021

Wygląda na to, że z powodu przedłużenia rozporządzenia amerykańskiego prezydenta jeszcze przynajmniej przez kolejny rok Huawei w swoich urządzeniach mobilnych nie będzie mógł oferować konsumentom sklepu Google Play Store. Oznacza to, że użytkownicy nowych smartfonów i tabletów firmy nadal nie skorzystają z domyślnie zainstalowanej poczty Gmail, map Google lub popularnych aplikacji bankowych.

Kancelaria Donalda Trumpa ogłosiła, że prezydent przedłużył do maja 2021 roku wydane przez siebie rozporządzenie o zakazie współpracy amerykańskich przedsiębiorstw z firmami telekomunikacyjnymi stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Chociaż wprowadzony w ubiegłym roku akt prawny nie wymienia konkretnych podmiotów, był on wycelowany przede wszystkimi w spółki takie jak ZTE oraz Huawei. Nastąpiło to po serii skandali, które wyjawiły, że potencjalnie prowadziły one działalność szpiegowską na rzecz chińskiego rządu.

Od tamtej pory Huawei nie może sprzedawać swoich produktów w Stanach Zjednoczonych, a także współpracować w rozwoju aplikacji oraz oprogramowania z Amerykanami, a więc między innymi z Googlem. Nowe modele smartfonów oraz tabletów chińskiego producenta nie otrzymują już stosownych certyfikatów bezpieczeństwa i pozbawione są przez to możliwości obsługi Play Store. Sytuacja ta bez wątpienia uderzyła w pozycję spółki na świecie, zwłaszcza w Europie, gdzie udało się jej wyrwać już spory kawałek rynku.

Jak wiedzą to wszyscy właściciele telefonów Huaweia, firma nie jest jednak kompletnie odcięta od kontaktów z Googlem. Za sprawą czasowej licencji przyznanej przez amerykański Departament Handlu wsparcie i aktualizacje bezpieczeństwa otrzymują wciąż starsze urządzenia firmy z certyfikatami, a produkowane przez nią laptopy, takie jak Huawei Matebook X Pro 2020, mogą być sprzedawane z systemami Windows 10. Firma obchodzi też kreatywnie ograniczenia i np. zapowiada telefon Huawei P30 Pro New Edition, a więc "odświeżoną" wersję flagowca z ubiegłego roku, który wciąż obsługuje Play Store.

Równocześnie z odświeżanymi telefonami Huawei od prawie roku wprowadza do sprzedaży także zupełnie nowe modele, takie jak Huawei P40, które znajdziemy w naszej porównywarce smartfonów. Zamiast Google Play posiadają one własną wersję sklepu z aplikacjami – Huawei App Gallery. Jego oferta jest stale rozszerzana, ale z powodu obostrzeń amerykańskiego rządu nadal nie ma w niej wielu popularnych programów, pozwalających np. korzystać z Facebooka.

Źródło: Reuters

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Huawei bez usług Google'a przynajmniej do maja 2021