PODPOWIEDZI:

Ta tapeta zepsuje twojego Androida! Winne jest Google

Ta tapeta zepsuje twojego Androida! Winne jest Google

Ilekroć piszemy o zagrożeniach bezpieczeństwa, mamy na myśli najczęściej złośliwe oprogramowanie lub usterkę podczas aktualizacji. Tym razem sprawca problemów wygląda ładnie, pokazuje góry, drzewa i jezioro. Nie dajcie się jednak zwieść - potrafi zepsuć sporą część urządzeń z Androidem.

To dość niepokojąca historia. Nikt nie spodziewał się, że zagrożeniem dla działania naszych smartofonów może być... tapeta. A jednak: część smartfonów z Androidem psuje się po ustawieniu na nich tapety

Przypadek o tyle zaskakujący, że zagrożenia można prędzej spodziewać się w instalowanym oprogramowaniu. Majowa aktualizacja Windowsa z poważnymi problemami czy krytyczna luka we wszystkich urządzeniach z Thunderboltem byłyby prędzej spodziewane niż wadliwa tapeta. 

Google wiedziało o błędzie od 2018 roku

Użytkownicy Twittera oraz Reddita skarżą się na problemy po ustawieniu nowego obrazka na ekranie głównym oraz blokady. Część urządzeń z porównywarki smartfonów problem dotyczy, a część nie. Ci, którzy się z nim borykają, po ustawieniu obrazka nie mogą korzystać z urządzenia. To najczęściej wysypuje się całkowicie i bezskutecznie próbuje uruchomić się ponownie. A wystarczy do tego prosta tapeta:

To ta tapeta potrafi zepsuć urządzenia z Androidem

Tapetę celowo wstawiliśmy w białe ramki, abyście nie popsuli własnych smartfonów, sprawdzając ją. Jeśli jednak chcecie zweryfikować, czy problem istnieje na waszym urządzeniu, z pomocą przychodzi użytkownik Twittera @universeice, znany z rzetelnych przecieków na temat premier nowych urządzeń. To on jako jeden z pierwszych zauważył problem. 

Przetestowałem rozwiązanie na prywatnym Xiaomi Mi A1 i na szczęście obyło się bez problemów. O tych najczęściej donoszą użytkownicy Samsunga. Problem nie pojawia się za to na smartfonach z systemem iOS. 

Co jest przyczyną niszczycielskiej siły tapety? Śladów tego procederu należy szukać jeszcze w 2018 roku. Wtedy to użytkownik Reddita użył obrazka na swoim Pixelu XL. To doprowadziło do powtarzającej się próby odświeżania systemu, a następnie informacji, że urządzenie nie może się uruchomić bez przywrócenia ustawień fabrycznych. Usterkę skierowano do Android Issue Tracker, ale ze względu na niemożność powtórzenia jej, temat zamknięto. 

Błąd jest obecny także w emulatorze - Android Studio. Wynika z niepoprawnego profilu kolorów, którego system nie jest w stanie obsłużyć. Co ciekawe, jest to profil Google Skia, który został stworzony przez firmę odpowiedzialną za Androida. Producenci już naprawiają swoje urządzenia.

Jednocześnie przypominam, że to nie żart i jeśli chcecie uziemić swój telefon, to przenieście najpierw niezbędne pliki na inne urządzenie.

Źródło: Android Authority

Obserwuj Videotesty.pl na Google News!

blog comments powered by Disqus
Ta tapeta zepsuje twojego Androida! Winne jest Google