PODPOWIEDZI:

Premiera LG Wing - Przepis na zmartwychwstanie firmy?

Premiera LG Wing - Przepis na zmartwychwstanie firmy?

LG próbuje wyróżnić się na rynku smartfonu nietuzinkowymi konstrukcjami. Dwa ekrany w jednym urządzeniu to nieobcy Koreańczykom koncept. Dotychczas firma stawiała na dedykowane etui. Teraz sytuacja się odwróciła (albo obróciła).

LG Wing to propozycja nietypowa. Mieliśmy już próby pokroju etui Dual Screen, które przyjęto z umiarkowanym optymizmem. Opcja dzielenia aplikacji na drugim, równoległym ekranie była kusząca, ale przekładała się znacznie na masę urządzenia czy czas pracy na baterii. Tym razem, zamiast ekranów równoległych, zobaczyliśmy prostopadłe. 

LG Wing nie przebiera w środkach

Najnowszy smartfon LG to część LG Explorer Project - serii urządzeń, które będą różnić się kształtem od typowych telefonów. Przypomina on starsze komunikatory, które miały wysuwaną klawiaturę, ale obracane ekrany. Smartfon waży 260 gramów. LG zwraca uwagę, że to najlżejszy smartfon w tej formie. Jeśli jednak odrzucimy obrotowe konstrukcje (bo nikt takich nie tworzył), Surface Duo waży 10 gramów mniej. Wymiary LG Wing to: 169.5 x 74.5 x 10.9mm.

LG Wing byłby podobny do reszty smartfonów, gdyby nie ekran

Najważniejszą rolę odegrają jednak dwa ekrany. Główny to 6,8-calowa matryca Full HD+ (2460x1080 pikseli, 395 ppi) z czytnikiem linii papilarnych pod ekranem. LG wykorzystało technologię POLED, a ekran ma proporcje 20,5:9. Po wysunięciu głównej matrycy, ujawni nam się 3,9-calowa matryca GOLED o proporcjach 1,15:1 i rozdzielczości 1240x1080 pikseli (419 ppi). 

Po co odchylany ekran?

LG podczas prezentacji dużo uwagi poświęciło mechanizmowi, dzięki któremu LG Wing rozkłada się jak trzeba. Jego wytrzymałość wynosi minimum 200000 odchyleń. Dzięki trzystopniowej konstrukcji wewnątrz smartfona, wibracje po otworzeniu mają być wytłumiane, a konstrukcja utrzyma się dzięki magnesom i sprężynom. Telefon pokryto powłoką hydrofobową, która ma zapewnić odporność w standardzie IP 54. Nie brakuje też zgodności ze standardem militarnym, do czego LG przyzwyczaiło.

Mechanizm LG Wing ma wytrzymać 200 tysięcy ruchów

Nowa konstrukcja to też nowe problemy, jak chociażby rysowanie dodatkowej matrycy. Z tyłu głównego ekranu umieszczono termokurczliwy polioksymetylen, który wykorzystuje się między innymi do kostek gitarowych i elementów sprzętu AGD. Według producenta zapobiegnie on rysom na pomocniczym ekranie.

Nowe możliwości, które ma dać LG Wing, pozwolą na umieszczenie dowolnych dwóch aplikacji na dwóch ekranach. Od kiedy smartfony posiadają Androida 9, nikogo to nie dziwi. Na szczęście producent nie poprzestał na tym i przeniósł powiadomienia na mały ekran, gdy na dużym oglądamy treści. Poza tym niektóre aplikacje, jak Asphalt 9, wykorzystają mniejszą matrycę jako przestrzeń na element interfejsu. Zabieganych ucieszy możliwość odbioru połączenia bez zakrywania jednego ekranu.

Reszta parametrów LG Wing jest bliższa średniakom

Procesor Snadragon 765 na pewno nie należy do czołówki w rankingu smartfonów. To ten sam zestaw, który widzieliśmy w LG Velvet, także z obsługą sieci 5G. Ponadto wariant europejski otrzyma 8 GB RAM-u i 128 GB na pliki użytkownika. Pamięć rozszerzymy dzięki karcie Micro SD (do 2 TB).

Nad całością czuwa bateria 4000 mAh (mniejsza niż we wspomnianym wcześniej LG Velvet). W porównywarce smartfonów łatwo dostrzec, że to raczej propozycja ze średniej półki, jeśli chodzi o moc. Nie zabraknie bezprzewodowego ładowania oraz zgodności ze standardem Quick Charge 4.0+. Zapłacimy nim przy pomocy NFC, a z urządzeniami bezprzewodowymi połączymy za pośrednictwem Bluetooth 5.1. Zabrakło za to gniazda słuchawkowego.

Aparaty w LG Wing pozwolą na rejestrowanie dwóch kadrów jednocześnie

Zaskoczeniem nie powinny też być aparaty, jakie znajdziemy w LG Wing:

  • Główna matryca: 64 Mpix f/1.8, OIS
  • Obiektyw ultraszerokokątny: 13 Mpix f/1.9, pole widzenia 119 stopni
  • Obiektyw ultraszerokokątny Big Pixel: 12 Mpix f/2.2, 120 stopni
  • Przedni aparat: Wysuwany 32 Mpix f/1.9

Co to Big Pixel? To moduł, który posłuży do nagrywania video przy pomocy funkcji Gimbal Motion. Dzięki sześciu modułom rozpoznającym położenie, żyroskopowi i akcelerometrowi, smartfon ma wyrównywać video niczym stabilizator ręczny. Ponadto w aplikacji zyskamy przyciski powielające funkcje gimbali. Urządzenie będzie mogło skupić się na obiekcie, także w jednej osi, a przy tym skorzystamy z joysticka, by przesuwać kadrem w każdym kierunku jak na stabilizatorze.

Smartfon LG ma być niczym gimbal przy kręceniu video

Nowy kształt urządzenia to także łatwiejsze nagrywanie z dwóch aparatów jednocześnie. Oprócz trybu 16:9 nagramy video w formacie 1:1 i z podziałem na dwa kwadratowe ujęcia. Jeśli chcemy, możemy zapisać je obok siebie, lub osobno. Oczywiście zdjęcia i filmy da się też rejestrować przy użyciu wyłącznie większego ekranu.

Konstrukcję pokazano w dwóch kolorach - Aurora Gray (szarym) oraz Illusion Sky (połyskująca biel z błękitnymi odcieniami).  Data premiery rynkowej oraz cena LG Wing nie są znane, choć wiadomo, że w październiku pojawi się w Korei Południowej, a następnie na kluczowych rynkach (w tym w Polsce).

Źródło: Biuro Prasowe LG

Obserwuj Videotesty.pl na Google News!

blog comments powered by Disqus
Premiera LG Wing - Przepis na zmartwychwstanie firmy?