PODPOWIEDZI:

Nowa i ulepszona wersja okularów VR Oculus Quest

Nowa i ulepszona wersja okularów VR Oculus Quest

Do sieci wyciekły szczegółowe informacje na temat nowej wersji popularnych okularów rzeczywistości wirtualnej Oculus Quest, które do funkcjonowania nie potrzebują połączenia z komputerem PC. Gogle Oculus Quest 2 wyposażone zostaną w nowy wydajny procesor Qualcomm Snapdragon i pojawią się w sprzedaży najpewniej jeszcze w tym miesiącu.

To, że Facebook, który jest właścicielem firmy Oculus, szykuje się do wypuszczenia następcy świetnie przyjętego Oculus Questa, wiemy od jakiegoś czasu. Między innymi dlatego, że oryginalna wersja okularów jest powoli wycofywana ze sklepów.

Informacje na temat nowego modelu wyciekły dziś niespodziewanie w formie promocyjnych klipów wideo, prezentujących zalety i możliwości urządzenia. Prawdziwość przecieku potwierdził na Twitterze Andrew Bosworth, pracujący w Facebook Labs, stwierdzając równocześnie, że oficjalny pokaz Oculus Questa 2 nastąpi 16 września.

Podobnie jak poprzednik, Oculus Quest 2 to wysokiej jakości gogle VR, które do działania nie wymagają podłączenia do komputera. Nowy model ma być wyposażony w szybki mobilny procesor Qualcomm’s Snapdragon XR2. Został on od podstaw zaprojektowany z myślą o rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

Dla porównania w oryginalnych okularach mogliśmy znaleźć słabszy uniwersalny układ Snapdragon 835, który znajdziemy głównie w smartfonach. Większa moc obliczeniowa gogli ma zagwarantować o połowę wyższą maksymalną rozdzielczości generowanego obrazu (obraz w 2K dla pojedynczego oka).

Oculus Quest 2 zaoferuje 6 GB RAM-u, a także 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej, na której zapiszemy gry, filmy lub najczęściej używane aplikacje VR. Zaletą Oculus Questa 2 ma być poprawiony komfort użytkowania. Wiąże się on mniejszą wagą gogli oraz wygodniejszym zapięciem na głowę, wykonanym z elastycznych pasków o regulowanej długości.

Zmianie uległy również dołączone do zestawu kontrolery, które zyskały bardziej ergonomiczny kształt, oparty o sugestie testerów oraz użytkowników systemu. Dodatkowo dzięki dwóm kamerom umieszczonym z przodu urządzenia w wybranych programach możemy wchodzić w interakcję z wirtualnym światem tylko przy pomocy naszych dłoni, których położenie jest rejestrowane przez gogle w czasie rzeczywistym.

Oculus Quest 2 korzystać będzie z bogatej biblioteki gier, filmów oraz programów. Dostępne są one w dedykowanym sklepie Oculusa, z poziomu aplikacji mobilnej lub interfejsu okularów. Korzystając z kabla USB-C, podłączymy gogle do komputera, by zagrać w bardziej wymagające produkcje, takie jak np. Half-Life: Alyx.

Aby skorzystać ze wszystkich opcji urządzenia, musimy jednak posiadać konto na Facebooku. Wymaganie to został wprowadzone w tym miesiącu i wywołało spore kontrowersje wśród fanów VR, bowiem do tej pory wystarczyło posiadać tylko dedykowane konto Oculusa.

Użytkownicy boją się, że portal społecznościowy będzie w nieograniczony sposób korzystał i sprzedawał podmiotom trzecim ich dane. Wiemy, że Oculus zbiera np. wiele szczegółowych informacji o swoich klientach, dokładnie śledząc ich zachowanie w wirtualnych światach.

Źródło: The Verge

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowa i ulepszona wersja okularów VR Oculus Quest