PODPOWIEDZI:

FarmVille kończy życie po 11 latach

FarmVille kończy życie po 11 latach

Po jedenastu latach od premiery deweloperzy z firmy Zynga ogłosili, że oryginalna przeglądarkowa gra społecznościowa FarmVille zostanie definitywnie wyłączona wraz z końcem tego roku. Tytuł w czasach swojej największej świetności, które przypadły na 2010 rok, przyciągał do siebie miesięcznie ponad 80 milionów użytkowników Facebooka.

Niegdyś niezwykle popularny i przynoszący ogromne zyski tytuł praktycznie samodzielnie otworzył nową gałąź casualowego gamingu korzystającego z infrastruktury popularnych serwisów społecznościowych. Upowszechnił on też różnego rodzaju praktyki zarabiania na modelu biznesowym free-to-play, które ochoczo kopiowane są po dziś dzień w dziesiątkach tysięcy gier mobilnych.

Zainteresowanie FarmVille gwałtownie spadło po kilku latach obecności na rynku. Produkcję przyćmiła druga część serii, która zadebiutowała w 2012 roku, a także setki lepiej wyglądających imitatorów zaproponowanych przez innych producentów.

FarmVille zostaje wycofane nie tylko z powodu malejącej bazy graczy, ale przede wszystkim z przyczyn natury technicznej. Tytuł korzysta bowiem z trójwymiarowego silnika Flare3D, opartego na bibliotekach korzystających z Adobe Flash.

Jak już informowaliśmy kilka miesięcy temu, oficjalny koniec wsparcia dla Flasha we wszystkich przeglądarkach internetowych został przewidziany na koniec tego roku. Utrzymanie FarmVille przy życiu wiązałoby się z kompletnym przeprojektowaniem gry, co jest zupełnie nieopłacalne dla deweloperów. Działo Zyngi podzieli więc los wielu innych produkcji flashowych, wśród których znalazło się wiele dawnych sieciowych przebojów.

Źródło: Zynga

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
FarmVille kończy życie po 11 latach