PODPOWIEDZI:

Definitywna śmierć Flasha pod koniec tego roku

Definitywna śmierć Flasha pod koniec tego roku

Pod koniec tego roku firma Adobe ma ostatecznie skończyć z dostarczeniem jakiegokolwiek wsparcia dla oprogramowania Flash Player, aktywnie zachęcając użytkowników do jego odinstalowania.

Niegdyś popularny Flash w formie wtyczki w przeglądarkach internetowych święcił największe triumfy ponad dziesięć lat temu, wzbogacając witryny o atrakcyjne animacje i interaktywne treści. Rozwijająca Flasha firma Adobe oficjalnie przestała aktualizować jego oprogramowanie w 2017 roku, zapewniając mu tylko podstawowe łatki bezpieczeństwa. W tym samym czasie giganci, tacy jak Gogole, Microsoft czy Facebook, przestali z niego korzystać, zachęcając do tego samego współpracujących z nimi deweloperów i webmasterów.

31 grudnia 2020 roku Adobe zgodnie z ogłoszonymi planami wymaże ze swojej oficjalnej strony wszystkie wzmianki na temat Flash Playera, pozbywając się także linków pozwalających na jego pobranie. Po tej dacie osoby z wciąż zainstalowanym programem mają zostać poinformowane w specjalnym komunikacie o potrzebie jego usunięcia.

Co więcej, na początku 2021 roku deweloperzy większości przeglądarek internetowych mają usunąć z nich możliwość uruchomienia jakichkolwiek treści zakodowanych we Flashu. Ruch ten na szczęście nie wywoła trzęsienia ziemi. Chociaż w 2011 roku z Flasha korzystało aż 28,5 procent wszystkich stron internetowych, w przeciągu niecałych dziesięciu lat liczba ta zmniejszyła się do zaledwie dwóch procent (choć wciąż są to miliony witryn i dziesiątki tysięcy gier przeglądarkowych). Deweloperzy w większości przesiedli się na rozwiązania oparte o HTML5 i Javę.

Wszystkie te zabiegi mają na celu ochronienie naszych komputerów przed niebezpieczeństwem. Flash jest bowiem niezwykle łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju hakerów i oszustów internetowych, wykorzystujących liczne luki w jego oprogramowaniu do śledzenia swoich ofiar oraz instalacji na ich sprzęcie wirusów i malware.

Źródło: Forbes

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Definitywna śmierć Flasha pod koniec tego roku