PODPOWIEDZI:

Chrome OS się zbroi - Odpali aplikacje z Windowsa 10

Chrome OS się zbroi - Odpali aplikacje z Windowsa 10

Na polskim rynku wśród tanich laptopów niepodzielnie rządzi Windows, co widać zwłaszcza w ofertach sklepów. Google od kilku lat próbuje przebić się z Chrome OS do świadomości mas, ale dopiero teraz wyciąga najcięższe działa. Wszystko dzięki zgodności aplikacji z Windowsem 10.

Microsoft z Windowsem 10 gości na laptopach, tabletach konwertowalnych, a niebawem spróbuje swoich sił w urządzeniach składanych oraz elastycznych dzięki Windowsowi 10X, o którym wspominałem w 222. odcinku VideoNewsa. Chrome OS poza nielicznymi wyjątkami (nieudany Pixel Slate) pojawia się na laptopach i ultrabookach i z reguły oferuje mniej aplikacji niż popularne okienka. 

Sytuacja może ulec zmianie, i to dużej. Na blogu Google Cloud pojawił się tekst o rozwiązaniach Google w erze pandemii. Najważniejszy z perspektywy użytkownika fakt brzmi następująco: Na Chrome OS pojawią się aplikacje z Windowsa 10

W jaki sposób Chrome OS obsłuży Windowsa 10?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. W końcu jądro Windowsa to zupełnie inna konstrukcja niż odmiana Linuxa, o którą opiera się Chrome OS. Teoretycznie Google mogłoby, wzorem Microsoftu, posiadać wewnętrzny dual boot. Jednak wiązałoby się to z kosztami licencyjnymi jak przy kupnie drugiego systemu operacyjnego, a to odepchnęłoby wiele osób od notebooków o podwyższonych cenach.

Parallels specjalizuje się w przenoszeniu systemów operacyjnych w inne środowiska

Można zrobić to łatwiej. Wystarczyło nawiązać współpracę z Parallels. To firma zajmująca się wirtualizacją oprogramowania. Jej rozwiązania pozwalają uruchomić Windowsa na Mac OS, w dodatku z dostępem do wszystkich danych z dysku, w tym aplikacji. 

Ekipa pracująca nad Chrome OS zapewni pełną zgodność z aplikacjami opartymi o jądro Windowsa. Z informacji prasowej dowiadujemy się między innymi o kompatybilności pakietu Office. Dotychczas jego użytkownicy byli skazani na Office Online, a ten okrojono z kilku funkcji.  Jak zapowiedział John Solomon z zespołu Chrome OS, rozwiązanie dotrze do użytkowników jesienią.

Parallels jesienią da użytkownikom Chrome OS dostęp do milionów aplikacji

Widać, że obydwie firmy lubią wchodzić na terytorium konkurencji. Microsoft w lipcu zaprezentuje Surface Duo - składany smartfon oparty o Androida. Ponadto coraz chętniej dystrybuuje pakiet Office szerokiej bazie użytkowników urządzeń mobilnych oraz współpracuje z Samsungiem nad nowymi funkcjami łączącymi Windowsa z Androidem. 

Źródło: Biuro Prasowe Google via Forbes

blog comments powered by Disqus
Chrome OS się zbroi - Odpali aplikacje z Windowsa 10