
W tym tygodniu świat technologii zdominował Microsoft, który chce tworzyć urządzenia nie tylko z Windowsem. Oprócz tego dowiemy się, kto najszybciej pisze w internecie oraz o czym mówi Mark Zuckerberg, gdy myśli, że nikt go nie nagrywa! Zapraszam na 222. odcinek VideoNewsa!
Tym razem odwiedziliśmy premierę inteligentnych pralek LG Vivace. Oprócz tego zrobiliśmy porównanie smartfonów z Android One oraz test Samsunga Galaxy Note 10+. A teraz przechodzimy do informacji!
Krótkie informacje
- Przez 17 lat ukrywał się przed chińskimi służbami. Song Jiang nie spodziewał się, że zostanie znaleziony w swojej jaskini przez... patrolującego drona. Oskarżony o handel kobietami uciekinier został przewieziony do więzienia.
- Seria Huawei Mate 30 nie ma oficjalnego dostępu do aplikacji Google, ale firmy zewnętrzne znalazły obejście. Wystarczy, że staną się administratorami naszego telefonu. Gigant z Mountain View intensywnie blokuje takie rozwiązania.
- Do sieci wyciekły informacje dotyczące Apple AirPods Pro. Nowe słuchawki zaoferują aktywną redukcję szumów, a wyglądem przypominać będą... suszarki.
- Google planuje dodać ciekawą funkcję do urządzeń z serii Pixel. Dzięki czujnikom oraz mikrofonom mają one rozpoznawać sytuację wypadku drogowego i pytać, czy nasza sytuacja jest w porządku. Jeśli nie zareagujemy, telefon automatycznie zadzwoni pod numer ratunkowy.
- Czy na telefonach Samsunga pojawią się reklamy? Wskazuje na to patent na aplikację Samsung Mobile Ads znaleziony w Urzędzie Patentowym Unii Europejskiej. Reklamy będą dopasowywane pod użytkowników.
- Stany Zjednoczone domagają się od Facebooka, by ten zainstalował w swoich telefonach tylną furtkę do pobierania danych i konwersacji oraz by powstrzymał się z planem wdrażania enkryptowanych wiadomości.
Microsoft pokazuje wyginany telefon... Tak jakby
Podczas swojej corocznej konferencji Microsoft pokazał szeroką gamę urządzeń, które łączą się z jego usługami. Najciekawsze z nich umiejętnie skrywano przed opinią publiczną:
- Podobnie jak Amazon, Microsoft dołącza do producentów z bezprzewodowymi słuchawkami dousznymi. Surface Buds posiadają duże panele dotykowe oraz nie wchodzą wgłąb ucha jak inne słuchawki. Synchronizują się z pakietem Office 365, dzięki czemu pozwalają na dodawanie napisów z własnej mowy podczas prezentacji (w ponad 60 językach) czy pisanie głosem. W etui mają wytrzymać 24 godziny bez ładowarki, a same słuchawki - osiem godzin. Cena to 250 dolarów.
- Nowe laptopy Microsoft Surface 13 i 15 cali zaoferują w końcu porty USB typu C. Mniejsza wersja otrzyma 10. generację procesorów Ice Lake od Intela, większy panel dotykowy czy nowe wykończenie z Alcantarą lub aluminium. Większy model wyposażymy po raz pierwszy w serii Surface w układy AMD - Ryzenem 3580U i kartą Vega 9 oraz Ryzenem 3780U i Vegą 11. Procesory Intela są tu dostępne tylko w wersji dla biznesu.
- Pokazano tablety z Windowsem - Surface Pro 7 oraz Surface Pro X. Ten drugi otrzyma układ Surface SQ1 - procesor w architekturze ARM stworzony we współpracy z Qualcommem. Zaoferuje 2 TFLOPS mocy obliczeniowej. Da się w nim także wymienić dysk SSD. W przypadku Pro 7 w stosunku do poprzednika dostał najnowsze procesory Intela od i3 do i7 oraz port USB typu C.
- Microsoft ujawnił także system do swoich dwuekranowych urządzeń. Windows 10X posiada chociażby nowe menu start z ostatnimi aplikacjami i plikami. Aplikacje w formacie Win32 także uruchomią się, ale za pośrednictwem dedykowanego środowiska poza jądrem systemu. Premiera w przyszłym roku.
- Skorzysta z niego Surface Neo. Ten posiada dwa ekrany 9 cali, które łącznie dają 13-calowy ekran z niewielkim zawiasem po środku. Za pomocą magnesu dołączymy klawiaturę przykrywającą część ekranu - wtedy pozostały pasek zadziała niczym TouchBar z Macbooków. Premiera pod koniec 2020 roku.
- Podobną datę ma koncept Surface Duo. Ten posiada dwa ekrany 5,6 cala (łączna przestrzeń to 8,3 cala) oraz wielkie ramki nad i pod nimi. Grzbiet pozwala na rozchylanie urządzenia o 360 stopni. Pomiędzy ekranami da się przenosić treść, jeden z nich może także posłużyć do kontroli aplikacji na drugim. Nie znamy specyfikacji, wiemy jednak, że urządzenie pracuje pod kontrolą Androida.
Nowe procesory Intela i obniżka cen starszych
Do sieci wyciekły informacje dotyczące desktopowych procesorów Intela 10. generacji. Cascade-Lake X to jednostki wykonane w 14-nanometrowym procesie litograficznym. Obsłużą one maksymalnie do 256 GB RAM-u DDR4-2933, czyli dwa razy więcej, niż Threadrippery 2000 od AMD. Współczynnik TDP dla wszystkich jednostek to 165W, a każda z nich połączymy ze starszymi płytami głównymi przez złącze PCIE 3.0.
Rozpocznij swoją przygodę z Threadripperami od AMD dzięki naszej ofercie!
Najnowsze jednostki i9 z serii 10000 zaoferują od 10 do 18 rdzeni i adekwatnie - dwa razy więcej wątków. To nadal mniej niż obecne już na rynku Threadrippery. Intel chce więc zaskoczyć niską ceną rdzeni, która w porównaniu z poprzednimi odsłonami spadła o prawie 50%. Intel odświeżył też tryb Turbo Boost Max, który w wersji 3.0 pozwoli na uzyskanie maksymalnej częstotliwości dwóm rdzeniom jednocześnie.
Wyciekły nagrania z siedziby Facebooka
The Verge dotarł do ponad dwóch godzin nagrań z zamkniętych sesji Q&A; z Markiem Zuckerbergiem. Podczas nich szef Facebooka w mniej oficjalnym tonie poruszał takie sprawy jak rywalizację z TikTokiem. Ten nie jest uznawany za realną konkurencję, bowiem Instagram posiada funkcję Explore, podobną w założeniach. Zuckerberg porusza też kwestie konfliktu z rządem i senatorami, którzy domagają się rozerwania firmy.
Jest pewny zwycięstwa przed sądem, ale przyznaje, że taki proces "trochę by ssał". Mark patrzy też z optymizmem na działania firmy w sprawie fake newsów, na które wydają oni więcej niż Twitter ma zysków. Jednocześnie jest zdania, że nie warto przeszkadzać firmie rozbijaniem jej, bo w ten sposób tylko utrudni się sprawę im oraz innym korporacjom. Aby uspokoić nastroje, Zuckerberg wypuścił publicznie nagranie z kolejnej sesji Q&A.;
Na czym lepiej pisać - na telefonie czy klawiaturze?
Naukowcy z Uniwersytetu Aalto w Finlandii przebadali ponad 37 tysięcy osób. Okazało się, że ludzie pisząc na telefonach robimy to o 25% wolniej niż na komputerze. Średnie tempo pisania to 38 słów na minutę. Na smartfonach popełniamy średnio 2,3% błędów. Na tak niski procent pomyłek wpływ ma autokorekta oraz przewidywanie słów, które także uwzględniono w badaniu.
Smartfon w kompaktowej odsłonie? Sprawdź tutaj!
Najlepiej radzą sobie osoby w przedziale 10-19, które piszą około 40 słów na minutę. Millenialsi od 20 do 29 lat piszą więcej, ale wolniej - średnio 37 słów na minutę. Najstarsi millenialsi piszą najwięcej, ale najwolniej - 32 słowa na minutę. Jednocześnie badacze mówią, że choć są lepsze rozwiązania od klawiatury QWERTY, ale się przyzwyczailiśmy.
Czy to koniec Honora w Polsce?
Na jesiennej premierze produktów Huawei'a pokazano cztery produkty. Wśród nich dwa, które powielają się z ofertą Honora. W przypadku Huawei Band 4, opaski lifeloggingowej z ekranem AMOLED i funkcją ciągłego mierzenia pulsu, spotykamy się z tym samym zestawem, co przy Honor Band 5. Tego typu rebranding miewał jednak już miejsce na polskim rynku. Nieco inaczej sytuacja ma się z telefonem Huawei Nova 5T, który całkowicie przypomina Honora 20.
Urządzenie ma te same cztery aparaty, ten sam procesor Kirin 980, ekran 6,26 cala LCD oraz czytnik linii papilarnych z boku. Odróżnić je możemy wyłącznie po hologramowym tyle. Nawet cena na start jest taka sama - 1999 złotych. Uwzględniając opóźnienie premiery Honora 9X, który w Indiach nie posiada dostępu do usług Google Play oraz kuluarowe rozmowy, z których wiadomo o masowych zwolnieniach, rysuje się czarny scenariusz. Ostatnią premierą marki może być Honor Band 5 w październiku.
Kolejny wirus atakuje karty SIM. Także w Polsce
Wcześniej pisaliśmy o ataku na telefony z pomocą Simjackera, który obejmuje swoim zasięgiem miliard użytkowników. Wszystko przez braki w zabezpieczeniach S@T Browser, wbudowanej w karty aplikacji. To ona odbiera wiadomości z ustawieniami MMS czy Internetu, czyli instrukcje STK. Za ich pośrednictwem da się uzyskać dostęp do numeru IMEI oraz historię połączeń czy treści wiadomości. W skrajnych przypadkach da się zainstalować aplikację do śledzenia przez przeglądarkę.
Podobnie działa WIBattack, wykryty przez Ginno Security Lab. Wystarczy nawiązać komunikację między dwoma urządzeniami. Późniejsze wiadomości wysyłane do zhakowanego urządzenia są już niewidoczne. Na atak narażone mogą być miliony osób, choć takie szacunki dementuje redakcja ZDNet. Po przebadaniu 800 urządzeń wykazali, że zaledwie 10,7% posiada wirusa, a tylko 3,5% jest podatnych na atak. Jeśli zdarzy się to wam, niezwłocznie wyjmijcie kartę SIM i zanieście do operatora.
Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa:
- Silnik przyszłości, Xiaomi Mi Mix Alpha, elastyczne baterie - VideoNews #221
- Brak premiery Huawei Mate 30 w Polsce, samochód bez paliwa - VideoNews #220
- System Pegasus w Polsce, tusz zmieniający kolor, kradzież dzięki AI - VideoNews #219
Źródła:
- Więzień złapany przez drona
- Huawei Mate 30 bez usług Google Play
- Pixel 4 z funkcją wykrywania wypadku
- Reklamy na smartfonach Samsunga
- Aplikacje Facebooka z backdoorem
- AirPods Pro w nowym kształcie
- Premiery Microsoftu
- Wyciekły procesory Intela
- Nagrania z zamkniętej sesji Q&A; z Markiem Zuckerbergiem
- Badania na temat pisania na telefonie
- WIBattack wykryty