PODPOWIEDZI:

Silnik przyszłości, Xiaomi Mi Mix Alpha, elastyczne baterie - VideoNews #221

Silnik przyszłości, Xiaomi Mi Mix Alpha, elastyczne baterie - VideoNews #221

W świecie technologii ostatnio mieliśmy do czynienia z zastojem. Jednak tym razem innowacja wzięła górę i zobaczyliśmy urządzenia, które zmienią naszą rzeczywistość. 221. odcinek VideoNewsa to ekskluzywna propozycja od Xiaomi, potężne silniki oraz asystent głosowy... w pierścionku.

W tym tygodniu Paweł pokazuje jak zmienić kartę graficzną w komputerze, Aleks pomaga wybrać: piła łańcuchowa czy spalinowa, a ja dzielę się pierwszymi wrażeniami z Redmi Note 8 Pro. Kończę także smartfonową relację z Berlina i prezentuję unikalne smartfony z IFA 2019!

Krótkie informacje

  • Robot Boston Dynamics zyskuje nowe funkcje. Na kanale Boston Dynamics potrafi już nie tylko skakać, ale i robić przewrót w przód oraz obrót o 360 stopni wokół własnej osi. 
  • W Polsce powstanie grupa, która stworzy prawo walczące z patostreamami. Jej zadaniem będzie stworzyć regulacje prawne, które ograniczą możliwości pokazywania patologicznych zachowań.
  • Michał Kiciński, jeden z założycieli CD Projekt RED teraz jest jednym z założycieli start-upu Medita. Ten stworzył telefon bez dostępu do internetu i z ekranem e-ink. Medita Pure ma być urządzeniem do detoksu od internetu. Ma też emitować niewiele promieniowania, by nie szkodzić zdrowiu. Rozwiązanie ma kosztować 369 euro w sklepach, ale taniej da się je kupić na Kickstarterze. 

One Plus TV ma 55 cali i oferuje 4K oraz cienkie ramki

  • OnePlus debiutuje z telewizorem. Za 1000 lub 1400 dolarów w Indiach dostaniemy rozwiązanie QLED w 4K i z obsługą HDR10+. Ekran jest prawie bezramkowy, a wszystko napędza Android TV. Droższe rozwiązanie dostanie soundbar, który może zmieniać swoje położenie. 
  • Samsung Galaxy S11 ma otrzymać aparat 108 MPx oraz 5-krotny zoom hybrydowy, działający na zasadzie peryskopu jak w Huawei'u P30 Pro lub Oppo Reno 10x Zoom. Do takich informacji dotarł południowokoreański portal The Elec. 
  • Microsoft w przyszłym miesiącu startuje z projektem xCloud na Androidzie. Pierwszymi betatesterami będą osoby z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Do testu niezbędne będą smartfon z Androidem oraz zaproszenie. 

Elastyczna bateria do elastycznych urządzeń

Stworzona przez naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu. Wcześniej samodzielnie stworzyli oni elastyczne komponenty. Wśród nich przewodniki, które wykonano z wyginanego węgla. Anody i katody powstały z tlenku wanadu oraz manganu litu. Dzięki temu zachowują cechy typowe dla baterii litowo-jonowych. Pomiędzy nimi umieszczono hydrożel z soli litu, a w nim zatopiono nanopowłokę ze srebra. 

Elastyczna bateria naukowców z Zurichu to zbiór elastycznych komponentów

Ta tworzy strukturę dachówek i przekazuje energię między komponentami nawet po zgięciu. Konstrukcja może rozciągnąć się nawet do trzykrotności swojego rozmiaru. Dzięki temu w przyszłości mogłaby pojawić się nie tylko w elastycznych opaskach, ale i tabletach. Na ten moment jednak bateria nie jest gotowa do masowej produkcji. Twórcy nie znaleźli spoiwa, które wytrzymałoby odpowiednio długo.

Amazon pokazuje 15 nowych urządzeń

Tegoroczna, wrześniowa konferencja Amazonu po raz trzeci była poświęcona urządzeniom z Alexą. Najmniejszy głośnik może teraz wyświetlać godzinę. Pokazano też średni głośnik z ekranem - Echo Show 8 ma wyświetlacz o dwa cale mniejszy od większego i 3 większy od najmniejszego rozwiązania w serii. Zaprezentowano nawet piekarnik, który może też być mikrofalówką oraz smażyć bez tłuszczu za 250 dolarów.

Pokazano też dwa eksperymentalne urządzenia w programie Day One:

Okulary od Alexy są pozbawione ekranu czy kamery, co odjęło im kilka gramów

Zupełną nowością są okulary Echo Frames. Nie posiadają kamery ani ekranu. Oferują wyłącznie mikrofony oraz głośniki.Te nie przenoszą dźwięku kosteczkowo, a za pośrednictwem klasycznych, wycelowanych w uszy głośników. Są przy tym lekkie - ważą 31 gramów. Nie będą dostępne w regularnej sprzedaży - aby je zamówić, trzeba dostać zaproszenie i zapłacić 180 dolarów. 

Amazon Echo Loop to pierścionek z wbudowaną Alexą

Zobacz ofertę na głośnik Google Home!

Alexa znajdzie się także na pierścionku - Echo Loop kosztuje 130 dolarów i także da się go dostać tylko przez zaproszenie. Za pomocą wibracji pozwala on na komunikację z asystentem. Po naciśnięciu guzika użytkownik mówi do pierścienia, który potem przykłada do ucha, by dostać odpowiedź z małego głośnika. Da się także zadzwonić dwuklikiem do wcześniej wybranej osoby. 

Facebook kupuje narzędzia do sterowania mózgiem

A konkretniej firmę CTRL-Labs. Według źródeł, do których dotarł Bloomberg, zakup ten kosztował od 500 milionów do miliarda dolarów. W jednym z VideoNewsów opowiadałem o tym, jak Facebook tworzy dywizję Reality Labs odpowiedzialną za wdrażanie interfejsów komputer-mózg. CTRL-Labs posiada już prototypy narzędzi do kontroli za pomocą odczytów z mięśni. 

Rozwiązania CTRL-Labs są bliskie czytaniu z myśli, ale w oparciu o działanie mięśni

Jedno z ich urządzeń - CTRL-Kit, pozwala niczym z pomocą telekinezy, poruszać wirtualnymi obiektami. Opaska odbiera sygnały mózgowe, które przechodzą przez rdzeń kręgowy i docierają do dłoni. Dzięki temu odczytuje się intencje całego ciała. To pozwala na płynną kontrolę na przykład myszką. 

Tutaj przeczytacie więcej o przejęciu CTRL-Labs przez Facebooka.

Z Londynu do Sydney w 4 godziny?

Brytyjska Agencja Kosmiczna zaprezentowała efekty działania silnika Sabre, na którego rozwój przeznaczyła 6 lat temu ponad 60 milionów funtów. Stworzone przez Reaction Engines z Oxfordu rozwiązanie to połączenie silnika rakietowego oraz odrzutowego. Wykorzystuje rurki mocno schłodzonego helu, dzięki czemu konstrukcja się nie spala. Potrafią one schłodzić powietrze z 1000 stopni do temperatury pokojowej w mniej niż 1/20 sekundy. 

Silnik Sabre to konstrukcja łącząca cechy silnika rakietowego i odrzutowego

Wzbijając się do stratosfery, konstrukcja mogłaby rozpędzić się do 5,4 macha, czyli w temperaturze 15 stopni - około 6 700 kilometrów na godzinę. To pozwoliłoby na pokonanie trasy z Londynu do Sydney w około 4 godziny. Więcej dałoby osiągnąć w przestrzeni kosmicznej, gdzie prędkość zbliżałaby się do 25 machów. Jednocześnie poza własnym ciężarem, silniki mogłyby pomóc wynieść do 15 ton załadunku. Pojazd wykorzystujący taki silnik miałby trafić do użytku najwcześniej za dekadę.

Pechowy tydzień dla klientów banków

Z pomocą złośliwych e-maili włamano się do baz mBanku oraz mFinanse S.A., a także PKO Leasing. Dzięki wcześniejszemu dostaniu się do baz wiadomości hakerzy mogli kontynuować rozmowy z klientami. Jedyną różnicą były adresy, z których wiadomości były wysyłane. W nich znajdował się złośliwy załącznik, instalujący trojan o nazwie Emotet. Potrafi on przejąć kontrolę nad sesją bankowości online.

mBank nie zadbał o bezpieczeństwo procedur

Z zagrożeniem radzi sobie większość antywirusów oraz filtr poczty Gmail. Banki ustosunkowały się do włamań, jednocześnie nie podając, co jest ich powodem. Co gorsza, nie traktują one sprzętów swoich pracowników jako infrastruktury banku, więc możliwe, że to stamtąd pozyskano dane. Anonimowi użytkownicy przyznają, że swoje dane musieli podawać na prywatnych komputerach pracowników. 

Tutaj dokładniej opisaliśmy atak hakerów na mBank i PKO.

Szalone urządzenie Xiaomi

Nawet firma żyjąca z hasłem "innowacja dla każdego" potrafi zaprezentować urządzenie rodem z najdzikszych scenariuszy. Mi Mix Alpha to działający koncept oparty o ekran obecny na wszystkich stronach urządzenia. Ten wypełnia 180,6% frontu, co oczywiście nie ma się nijak do rzeczywistości. W rzeczywistości ekran łączy się za grubym paskiem, który skrywa w sobie trzy aparaty, w tym 108 MPx od Samsunga. Pasek, jak i resztę obudowy wykonano z tytanu. 

Xiaomi Mi Mix Alpha jest urządzeniem koncepcyjnym

Sprawdź ofertę na produkty Xiaomi!

Szkło oraz ekran nawinięto wokół szkieletu metodą laminacji. Urządzenie nie ma więc przycisków, a głośnością steruje się przez przeciągnięcia po bokach. Oprócz tego ekran ma podświetlać się w podczas ładowania czy połączeń, tworząc unikalny efekt. Pod względem podzespołów to obecna czołówka - Snapdragon 855+, 12 GB RAM-u, 256 GB pamięci UFS 3.0 oraz bateria 4050 mAh. Xiaomi wyprodukuje zaledwie 450 sztuk tego kosztującego 20000 juanów (około 11 tysięcy złotych) urządzenia.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Silnik przyszłości, Xiaomi Mi Mix Alpha, elastyczne baterie - VideoNews #221