PODPOWIEDZI:

Opaska kontrolująca komputer za pomocą myśli - Facebook kupił CTR-Labs

Opaska kontrolująca komputer za pomocą myśli - Facebook kupił CTR-Labs

Nowojorski start-up CTR-Labs został przejęty przez Facebooka. Według CNBC koszt jego zakupu mógł wynieść blisko miliard dolarów.

Nowy nabytek korporacji z Menlo Park dołączy do zespołu Facebook Reality Labs, pracującego nad technologiami rozszerzonej rzeczywistości. Co ciekawe, jest to największe przejęcie od czasu zakupu Oculus Rift w 2014 roku.

Ctrl-labs

CTRL-Labs to 4-letni start-up zajmujący się stworzeniem bezinwazyjnego interfejsu nerwowego. Urządzenie ma umożliwiać sterowanie komputerem za pomocą sygnałów nerwowych. Firma z Nowego Jorku zaprojektowała opaskę na nadgarstek odbierającą sygnały z mózgu. Następnie CTRL-kit, bo tak nazywa się ten interfejs, przetwarza je na cyfrowe sygnały, które przesyła do urządzeń elektronicznych.

Jak działa CTRL-kit?

Opaska odbiera sygnały wysyłane przez mózg, które poprzez rdzeń kręgowy docierają do mięśni dłoni. Następnie interfejs przetwarza je na język zrozumiały maszynom. Za pomocą nich możemy na przykład przesunąć kursor na ekranie komputera. Szczegółowo zasadę działania interfejsu omawia na poniższym filmie współzałożyciel CTRL-Labs Thomas Reardon.

Facebook interesuje się technologiami przyszłości już od dawna. Już w 2016 roku firma Marka Zuckerberga zapowiadała stworzenie interfejsu łączącego mózg z komputerem. Zakup start-upu można uznać za krok przybliżający ją do tego celu. Warto wspomnieć, że ta inwestycja jest sukcesem biznesowym dla korporacji, ponieważ w wyścigu o przejęcie CTRL-Labs pokonała takich gigantów jak: Google, Amazon czy Alexa Fund.

Źródło: Facebook, CNBC

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Opaska kontrolująca komputer za pomocą myśli - Facebook kupił CTR-Labs