PODPOWIEDZI:

Facebook usunął kilkadziesiąt tysięcy podejrzanych aplikacji

Facebook usunął kilkadziesiąt tysięcy podejrzanych aplikacji

Facebook zbanował kilkadziesiąt tysięcy aplikacji łamiących regulamin. Związane to jest z wewnętrznym śledztwem firmy rozpoczętym po wybuchu afery Cambridge Analityca.

W piątek, 20 września 2019 roku, Facebook oficjalnie ogłosił, że usunął kilkadziesiąt tysięcy aplikacji łamiących regulamin portalu m.in. wykorzystujących prywatne dane użytkowników.

Afera Cambridge Analytica

Firma Marka Zuckerberga rozpoczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w aplikacjach w marcu 2018 roku. Głównym powodem rozpoczęcia dochodzenia był wybuch afery nazwanej przez media aferą Cambridge Analytica.

Firma GSR wykorzystała quiz osobowościowy do zebrania z Facebooka danych na temat 87 mln ludzi. Część z tych danych trafiła do Cambridge Analytica (brytyjskiej firmy doradczej), która wykorzystała je do prowadzenia kampanii politycznej w USA.

Wiceprezes Facebooka Ime Archibong twierdzi, że nastąpił znaczący postęp w śledztwie, czego dowodem było usunięcie tak dużej liczby programów. Część z aplikacji została skasowana za bezprawne udostępnianie prywatnych danych użytkowników. Niektóre zostały zawieszone, jeszcze zanim trafiły do użytkowników. Pewna ich ilość była dopiero w fazie testowej. W wielu przypadkach usuwano je, ponieważ deweloperzy nie odpowiadali na prośby o udostępnienie informacji.

Jedną z usuniętych aplikacji jest myPersonality, która dzieliła się informacjami z naukowcami oraz obcymi podmiotami. 

mark zuckerberg wlasciciel facebooka

Tajemnice facebooka

Krytycy serwisu społecznościowego kierują pod adresem firmy zarzut o brak konkretnych informacji na temat działania usuniętych aplikacji. Wytykają brak przejrzystości w śledztwie, o czym ma świadczyć nie podanie nazw tych programów. Facebook opublikował jedynie niewiele wnoszącą do sprawy informację, że za ich stworzenie odpowiedzialnych jest 400 deweloperów.

Wiceprezydent Facebooka powiedział, że to jeszcze nie koniec śledztwa. Stwierdził, że przebadano milion aplikacji i tylko kiladziesiąt tysięcy (sic!) z nich łamała zasady serwisu. Miejmy nadzieję, że koncern z Menlo Park nie rzuca słów na wiatr i naprawdę wypowie wojnę deweloperom handlującym naszymi danymi.

Źródło: Facebook

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Facebook usunął kilkadziesiąt tysięcy podejrzanych aplikacji