PODPOWIEDZI:

Aktualizacja iOS 13.1 spowolni smartfony iPhone XS oraz XR

Aktualizacja iOS 13.1 spowolni smartfony iPhone XS oraz XR

Aktualizacja iOS 13.1 oprócz naprawy błędów z wersji 13 będzie posiadać kilka nowych funkcji. Jedną z nich będzie dodanie funkcji throttlingu do zeszłorocznych modeli iPhone XS i iPhone XR.

Co to jest throttling?

Throttling to celowe obniżenie wydajności procesora. Rozwiązanie to najczęściej spotykane jest w laptopach dla graczy borykających się z problemem zbyt dużej temperatury. W przypadku urządzeń mobilnych proces ten polega na ograniczaniu wydajności procesora, aby zapobiec nieoczekiwanym wyłączeniom się smartfonów.

Batterygate

Funkcja ta wzbudziła kontrowersje już w 2017 roku, kiedy została pierwszy raz użyta w produktach z logiem nadgryzionego jabłka. Kontrowersje wzbudził fakt, że Apple przyznało się do spowalniania swoich telefonów dopiero, gdy zostało to odkryte przez właścicieli iPhonów.

Użytkownicy zauważyli, że starsze modele przyśpieszały po wymianie baterii na nowe. Apple w końcu ujawnił informacje dotyczące throttlingu. Przez chwilę oferował nawet zniżki na wymianę baterii jako swoiste zadośćuczynienie za utrzymywanie swoich klientów w niewiedzy.

iphone apple baterie

  Czy Apple zmusza nas do wymiany zeszłorocznych iPhone'ów na nowe?

  Apple ogłosiło oficjalnie, że wraz z aktualizacją 13.1 proces throttlingu zostanie zastosowany w ubiegłorocznych modelach: iPhone XS iiPhone XR.

  Naszym zdaniem innowacja ta znajduje zastosowanie w modelach kilkuletnich, które mogą odczuwać problemy związane ze starzeniem się ich baterii. Niedogodności, na jakie narażone są starsze telefony, związane są z dłuższym ładowaniem aplikacji, mniejszą liczbę klatek lub niższym poziomem głośności. Z drugiej strony zastosowanie jej w telefonach z zeszłego roku może wzbudzać kontrowersje.

  Nie znajdujemy racjonalnych przesłanek do używania tej funkcji w telefonach mających zaledwie kilkanaście miesięcy, a które dalej można kupić w sklepie. Jeśli przymierzacie się do zakupu nowego telefonu, warto sprawdzić nasz ranking smartfonów.

  Można zadawać sobie pytania. Co jest powodem tej sytuacji? Wadliwa bateria? Błędy technologiczne? Marketing? W porównaniu z 2017 rokiem przynajmniej teraz będziemy wiedzieli, dlaczego nasz iPhone zwalnia...

  Być może w związku z problemami Apple, warto wstrzymać się z zakupem iPhone'a do przyszłego roku.

  Źródło: Apple

  Zobacz też:

  blog comments powered by Disqus
  Aktualizacja iOS 13.1 spowolni smartfony iPhone XS oraz XR