PODPOWIEDZI:

Facebook usunął licznik polubień

Facebook usunął licznik polubień

Od dzisiaj niektórzy mieszkańcy Australii będą mogli przetestować testową wersję Facebooka bez licznika polubień. Badanie ma sprawdzić, jak zaaregują użytkownicy portalu. W lipcu podobne zmiany wprowadzone zostały w innej firmie należącej do Facebook Inc. - Instagramie.

Co zmieni się w Facebooku?

Serwis społecznościowy usunie licznik polubień lub jak mówi młodzież "lajków" w postach innych osób. Zniknie również liczba wyświetleń wideo oraz reakcji. Licznik nie zniknie całkowicie z portalu. W dalszym ciągu widoczny będzie dla autora zdjęcia lub filmiku. Zmiany te wpisują się w ostatnie zabiegi Facebooka mające ocieplić jego wizerunek. Niedawno pisaliśmy, że Facebook usunął kilkadziesiąt tysięcy podejrzanych aplikacji.

Przyczyny testów

Mia Garlick (Dyrektor działu polityki i komunikacji  Facebooka w Australii) stwierdziła, że testy mają związek z opiniami naukowców oraz specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego na temat wpływu polubień na samopoczucie użytkowników serwisu.

"Ludzie otrzymają możliwość skupienia się na jakości kontaktów oraz jakości treści publikowanej na portalu, zamiast na liczbie polubień czy reakcji" - powiedziała Australijskiej Agencji Prasowej Mia Garlick.

Odpowiedź influencerów

Z drogi, jaką obrał sobie gigant z Menlo Park, niezadowoleni są ludzie zarabiający na życie dzięki mediom społecznościowym. Osoby te nazywa się influencerami, ponieważ wykorzystując swoją popularność, wpływają na decyzje innych. Twierdzą oni, że liczba polubień jest dla nich jednym z kluczowych wskaźników biznesowych.

Psycholodzy uważają, że zmiany te mogą zmniejszyć społeczną presję, jaką wywiera na ludzi wyścig o "lajki". Wskazują także na związek pomiędzy ilością polubień a niską samooceną niektórych osób. To już nie pierwszy raz, kiedy Facebook stara się kierować nauką w swojej działalności. Nie tak dawno Facebook kupił CTR-Labs,start-up zajmujący się stworzeniem interfejsu nerwowego.

Facebook nie podał informacji, kiedy mają zakończyć się testy oraz czy zmiany zostaną wprowadzone na stałe.

Źródło: Facebook

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Facebook usunął licznik polubień