PODPOWIEDZI:

Unia Europejska wprowadza "prawo do naprawy" - AGD będzie działać dłużej

Unia Europejska wprowadza "prawo do naprawy" - AGD będzie działać dłużej

Urządzenia gospodarstwa domowego mają być łatwiejsze w naprawie, a wszystko to dzięki wejściu w życie nowej dyrektywy unijnej o tzw. "prawie do naprawy". Od 2021 roku firmy mają produkować trwalsze urządzenia oraz przez 10 lat zapewniać dla nich części zamienne.

W zamyśle twórców "prawo do naprawy" ma doprowadzić do wydłużenia żywotności nowych urządzeń. Nowe przepisy dotyczą m.in.: pralek, zmywarek, lodówek oraz oświetlenia. Zmiany w prawie zaproponowali konsumenci, niezadowoleni z jakości sprzętu AGD.

Produkty często ulegały awarii w krótkim odstępie czasu po wygaśnięciu ich gwarancji. Właściciele nie byli w stanie we własnym zakresie naprawić zepsutych urządzeń lub znaleźć odpowiednich fachowców. Było to związane z brakiem dostępnych części zamiennych (firmy szybko kończyły ich produkcję). Konsekwencją tego stanu rzeczy była konieczność kupienia nowej pralki czy zmywarki.

Zastanawiasz się nad zakupem nowej pralki? Sprawdź nasz ranking pralek i wybierz odpowiedni model dla siebie.

Ekologia

Sytuacja, w której jesteśmy zmuszeni wymieniać sprzęt po zaledwie kilku latach, nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Wytworzone śmieci i gazy cieplarniane związane z produkcją nowego sprzętu to problemy, z których każdy powinien sobie zdawać sprawę.

Części zamienne

Dyrektywa unijna określa zasady produkcji części zamiennych. Po pierwsze mają być dostępne w okresie 10 lat od produkcji danego urządzenia. Po drugie do ich wymiany powinny wystarczyć ogólnie dostępne narzędzia. Minusem wprowadzonych regulacji jest fakt, że tylko fachowcy i profesjonalne punkty serwisowe będą uprawnione do naprawy.

Nasza pralka podziała dłużej?

Konsekwencją nowych standardów będzie dłuższy cykl życia produktów, jak i podwyższenie ich efektywności energetycznej. Zostanie podniesiona granica dla klas energetycznych poszczególnych urządzeń. Związane to jest z przestarzałymi wymogami, na przykład 55% zmywarek sprzedawanych w Europie posiada klasę A+++. Zmiany te mają do 2030 znacznie zmniejszyć zużycie prądu, jak przewidują eksperci nawet do 5% zapotrzebowania na energię elektryczną w całej Unii Europejskiej.

Źródło: BBC

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Unia Europejska wprowadza "prawo do naprawy" - AGD będzie działać dłużej