PODPOWIEDZI:

Jak zmienić kartę graficzną w komputerze?

Jak zmienić kartę graficzną w komputerze?

Jak zmienić kartę graficzną w komputerze? Ten poradnik przeprowadzi Cię przez cały proces wymiany karty graficznej, w końcu reszta komponentów też musi być z nią kompatybilna!

Jak zmienić kartę graficzną? Czy nowa będzie pasowała do mojego komputera? Na te pytania odpowiem Ci w tym poradniku. Od razu zaznaczam, że kieruje go do użytkowników początkujących, więc będzie prosto i klarownie.

Wymiana karty graficznej w komputerze - od czego zacząć?

Wymiana karty graficznej w komputerze nie może być decyzją pochopną, bo na jej skuteczność składa się wiele czynników. Wielkość Twojej obudowy i zainstalowany w niej zasilacz to jedne z tych kluczowych, które dla Ciebie poniżej opisałem.

Jeżeli nie znasz jeszcze konkretnego modelu, który chcesz kupić, sprawdź nasze rankingi kart graficznych. Serwujemy w nich propozycje w różnych przedziałach cenowych, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Dobry zasilacz to połowa sukcesu

Decydując się na wymianę karty graficznej w komputerze, sprawdź, jaki masz zasilacz. To ta niewielka skrzynka, do której podpinasz kabel zasilający do komputera. Czasem ulokowana jest na dole, czasem na górze, to zależy od Twojej obudowy.

Wymiana karty graficznej - zasilacz

Następnie zlokalizuj tabliczkę lub naklejkę, na której znajdziesz dokładny model zasilacza oraz jego moc. To ważne, bo Twoja nowa karta graficzna może wymagać więcej prądu niż poprzednia.

Model zasilacza najlepiej wpisz w wyszukiwarkę Google, bo może się okazać, że jest to wadliwa bądź słabo wykonana jednostka, którą trzeba będzie przy tej okazji wymienić. O tym, jak wybrać zasilacz do komputera i nie przepłacić, już pisałem, więc możesz wpaść i dowiedzieć się więcej na ten temat.

kable w zasilaczu a karta graficzna

Jeżeli Twój zasilacz jest przyzwoity i ma wystarczającą ilość mocy, zobacz, ile masz kabli z oznaczeniem PCI. Czasem tych oznaczeń nie ma, wtedy szukaj takich końcówek, które mają 6 pinów albo 8 pinów, jak na obrazku powyżej. Zauważ, że przy kablu z 8 pinami dwa z nich można odłączyć, co tworzy nam standardowe 6 pin.

Po tym procesie masz już pewność, że wymiana karty graficznej w Twoim komputerze nie sprawi Ci problemów i da pożądany efekt.

Obudowa komputerowa a wymiana karty graficznej

Nowa karta graficzna musi się przede wszystkim zmieścić do Twojej obudowy. Jej długość może okazać się wyzwaniem dla niektórych mniejszych obudów. Jeżeli nie znasz konkretnego modelu, który mógłbyś wpisać w Google, sprawdź długość miarką.

Obudowa PC i wymiana karty graficznej

Druga sprawa to szerokość karty graficznej. Jeżeli masz bardzo mały i przede wszystkim wąski komputer, choćby od Dell czy HP, możesz mieć w opcji jedynie niskoprofilową kartę graficzną, czyli taką, która jest mniejsza i węższa.

Niskoprofilowa karta graficzna

W formacie low-profile (niskoprofilowym) pojawia się niewiele kart graficznych i często są to raczej słabsze ogniwa ze swojej serii. Ich głównym plusem jest prostota montażu, jako że te nie wymagają dodatkowego zasilania. Całą energię do działania pobierają za pośrednictwem płyty głównej. Dodatkowo nie potrzebują wiele prądu, więc nie wymagają też mocnego zasilacza.

Jak zamontować kartę graficzną w komputerze - przechodzimy do praktyki

Przy zmianie karty graficznej w komputerze potrzebny jest śrubokręt z końcówką nazywaną potocznie "krzyżakiem", bądź "krzyżakową". Nie, nie chodzi tutaj o tych walczących przed laty pod Grunwaldem. Z angielskiego możecie też szukać po Phillips Head Screw.

Przed jakimkolwiek podejściem do działania ze sprzętem elektronicznym należy się uziemić, czyli oddać cały ładunek elektryczny ze swojego ciała. Serwisanci używają do tego specjalnych opasek antystatycznych, mat, a nawet obuwia. W domowym zaciszu próżno szukać takich specjalistycznych narzędzi, więc przyjęło się dotknięcie kaloryfera. 

Gdzie wpiąć kartę graficzną?

Kartę graficzną należy wpiąć w jeden z dłuższych portów na płycie głównej. Dzisiaj raczej nie spotyka się już innych konstrukcji. Jeżeli masz niewielką obudowę komputerową polecam montować kartę graficzną w najwyższym możliwym slocie. Dzięki temu karta będzie miała swobodny dostęp do powietrza, a pod nią będziesz mógł jeszcze zmieścić inne peryferia.

gdzie zamonotwać kartę graficzną

Demontaż karty graficznej, którą już masz w komputerze, należy rozpocząć od odpięcia od niej kabli zasilania. W zależności od producenta ich porty ulokowane są na boku lub na tyle.

Kabel PCI-E przy wymianie karty graficznej

Następnie czas wziąć śrubokręt w dłoń i odkręcić śruby, które przytwierdzają przedni panel z portami do obudowy komputera.

Blokada na slocie PCI-E

Po wyjęciu śrubek pozostaje zwolnienie zapadki na samym porcie, w którym wmontowana jest karta. Możecie się spotkać z różnymi rozwiązaniami, ale nie próbujcie wyciągać karty na siłę. Najczęściej jest to plastikowy element z małą dźwigienką, którą należy delikatnie unieść, albo całościowa zapadka, którą trzeba wcisnąć w dół, by ta wypuściła ząbek przy złączu PCI-E karty graficznej.

Po uwolnieniu karty graficznej montaż nowej możesz wykonać odwracając powyższe czynności, nic trudnego.

UWAGA! Jeżeli kupiłeś nową kartę graficzną, odczekaj co najmniej godzinę od odbioru od kuriera/przyjazdu z nią ze sklepu, zanim ją zamontujesz. Każdy sprzęt elektroniczny musi oschnąć, zanim uruchomi się go do prądu. Przez godzinę wszelka wilgoć powinna wyparować w temperaturze pokojowej, dzięki czemu unikniesz zwarcia!

Montaż wertykalny karty graficznej odbywa się na bardzo podobnej zasadzie, z tym że samą kartę montuje się na specjalny riser. Jest to taśma, którą podpina się w slot w płycie głównej, zakończona portem dla karty graficznej osadzonym na płytce drukowanej. Najczęściej ma też specjalne otwory na śrubki, którymi można przytwierdzić go do obudowy.

Takim sposobem otrzymacie bardzo atrakcyjny efekt wizualny, ale niestety przypłacicie go nieco wyższymi temperaturami. Bezpieczne temperatury procesora i karty graficznej są podstawą użytkowania komputera, więc zwracaj na nie uwagę od czasu do czasu. W tym celu możesz pobrać darmowy program HWInfo, który Ci w tym pomoże.

Wymiana karty graficznej - to proste!

Wymiana karty graficznej w komputerze jest bardzo prostą czynnością, z którą poradzi sobie każdy, kto jest w stanie używać śrubokręta. Jak przy każdym sprzęcie elektronicznym, wystarczy nie robić nic na siłę i zadbać o to, by ten był suchy, zanim puści się przez niego prąd.

Gdybyś zastanawiał się nad samodzielnym montażem swojego komputera, koniecznie zobacz nasze propozycje Zestawów Komputerowych.

blog comments powered by Disqus
Jak zmienić kartę graficzną w komputerze?
Autor: Paweł Rudy