PODPOWIEDZI:

Jakie są Bezpieczne Temperatury Procesora i Karty Graficznej?

Jakie są Bezpieczne Temperatury Procesora i Karty Graficznej?

Witam w kolejnym poradniku dotyczącym PC! Dzisiaj dowiemy się trochę o tym, jakie temperatury pracy są najbezpieczniejsze dla naszych procesorów oraz kart graficznych. A więc zaczynajmy!

procesory

Bezpieczne temperatury to takie, które nie wpływają negatywnie na pracę danych podzespołów (na przykład powodując spadek ich wydajności objawiający się spadkiem taktowań) czy też ich żywotność.

AMD

Przy procesorach od AMD nie należy przekraczać podczas codziennego użytkowania temperatury80°C, gdyż w większości przypadków (zależnie od procesora, na jaki traficie) będzie widoczny spadek wydajności procka poprzez włączenie się tzw. thermal throttling, czyli systemu termicznego zabezpieczenia procesora lub karty graficznej przed przegrzaniem i uszkodzeniem poprzez obniżenie nominalnego taktowania. System ten może nawet wyłączyć komputer w przypadku, gdy temperatura osiągnie poziom wyższy od maksymalnie dopuszczalnego i określonego  przez producenta danego podzespołu.

Procesor AMD

INTEL

W przypadku procesorów Intel również nie należy przekraczać pod obciążeniem w codziennym użytku 80°C. To zastrzeżenie dotyczy generacji procesorów Ivy Bridge, Haswell oraz Skylake oraz procesorów o napięciu 1,400V na chłodzeniu powietrznym.

Podobnie, jak w przypadku sprzętu od AMD, gdy podczas pracy na procesorze Intel przekroczymy granicę bezpiecznej temperatury, to system thermal throttling zbije nam taktowania, zmniejszy  wydajność procesora, a w skrajnych wypadkach wyłączy lub zrestartuje nasz komputer.

Warto również wspomnieć o tym, że częste doprowadzanie do przegrzewania się procesora ma długofalowy wpływ na jego żywotność, którego stopnia nie da się dokładnie określić.

Procesory Intela wiodą obecnie prym w rankingach polecanych procesorów.

Procesor INTEL

KARTY GRAFICZNE

NVIDIA

W przypadku kart z procesorem Kepler i Maxwell już przy 80°C w większości przypadków zaczyna się spadek wydajności karty, objawiający się spadkiem taktowań, a co za tym idzie - spadkiem ilości FPS-ów w grze. Zależnie od modelu karty, spadek wydajności zaczyna się przy różnych temperaturach: w przypadku niektórych będzie to 85°C, a przy innych dopiero 90°C. Najlepiej jest nie doprowadzać do tak wysokiej temperatury karty graficznej, ale to już chyba wiecie!

Karta Nvidia

AMD

Sprawa ma się tak samo jak z kartami Nvidia.

Karta AMD

WNIOSKI

Prędkości chłodzenia procesora oraz karty graficznej warto wyregulować sobie za pomocą przeznaczonych do tego programów, aby nie dopuścić do przekroczenia zalecanych przez producentów podzespołów temperatur, bo to negatywnie na nie wpływa - o czym już pisałem wyżej.
Najpopularniejszym programem do regulacji i monitorowania parametrów karty graficznej jest MSI Afterburner, ale obecnie tak właściwie każdy producent dołącza do kart graficznych swój autorski program do tego celu, więc można używać tego, który bardziej przypadnie do gustu użytkownikowi. Regulacji prędkości obrotów wentylatora procesora można zaś dokonać z poziomu biosu lub chociażby za pomocą programu Al Suite.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Jakie są Bezpieczne Temperatury Procesora i Karty Graficznej?