PODPOWIEDZI:

Ryzen 7 1800X do Streamowania - Tak czy Nie?

Ryzen 7 1800X do Streamowania - Tak czy Nie?

Streaming rośnie w siłę. Bez problemu możemy raz na jakiś czas zobaczyć na żywo transmisję oglądaną przez ponad 30 000 ludzi, a nawet ponad 1 000 000, kiedy mówimy o światowych turniejach. Coraz więcej na rynku widać ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w tym hobby. Często jednak zapominają o jakże ważnym czynniku - wizualnej jakości transmisji. Sam często streamuję i moim ,,mottem” jest to, aby widzowie otrzymali możliwie jak najlepszej jakości stream - również pod kątem wizualnym. W końcu każdy z nas woli oglądać piękne Full HD aniżeli jakiś rozpikselowany stream w 144p. Dzisiaj zobaczymy jak Ryzen 7 1800X działa w streamingu, i czy warto zainteresować się Ryzenem, gdy chodzi o stworzenie jednostki do takich transmisji.

Nasz procesor

Jak pewnie niektórzy z Was wiedzą, redakcja Videotesty.pl posiada nową jednostkę opartą na procesorze Ryzena. Sercem nowego komputera jest Ryzen 7 1800X, który na potrzeby tego artykułu został podkręcony do 3,9GHz (można było więcej, jednak będziemy testować również temperatury na chłodzeniach, więc zostawiłem taką optymalną wartość).

Procesor ten charakteryzuje się posiadaniem 8 rdzeniów oraz 16 wątków. Jak sami producenci Ryzena mówili - wiele wątków nie będzie w pełni wykorzystywanych przez samo granie, dzięki czemu pozostałe rdzenie można obciążyć właśnie streamowaniem. Czy mówili prawdę, czy też nie? Dowiemy się tego za chwilę. Z pewnością mogę powiedzieć jedno - podczas grania prawie że połowa rdzeni jest obciążona praktycznie w ledwie 5%, więc z miłą chęcią przetestuję, jak dobrze można je wykorzystać.

Ryzen 7 1800X tryb Faster 1080p

Parę podstaw na początek

Zanim przejdziemy do właściwego testu musicie poznać sposób działania OBS, czyli programu do streamowania, którego używam ja oraz większość streamerów. Oprócz takich ważnych danych jak bitraterozdzielczość czy klatkarz mamy jeszcze jedną, najważniejszą opcję. Mowa o użyciu procesora, które wybieramy z przedziału ultrafast, superfast, veryfast, … , placebo. Im ,,niżej” zejdziemy, tym bardziej nasz procesor będzie obciążony streamowaniem, i tym lepszą jakość uzyskamy. Gdyby ktoś potrzebował lepiej to zrozumieć, to wygląda to mniej więcej tak:

  • Ultrafast = Pikseloza, okropna jakość
  • Superfast = Trochę lepiej, ale i tak nie oglądałbym
  • Veryfast = Da radę, ale i tak średnio
  • Faster = Nawet nawet
  • Fast = Z miłą chęcią obejrzę
  • Medium = Skąd taka dobra jakość!?
  • Slower Slow= Co to za czary! To wygląda lepiej, niż gdybym sam grał
  • Placebo = Komputer z NASA, jakość bezstratna nawet w najbardziej dynamicznych scenach

Skoro już znacie podstawy, przejdźmy do właściwego testu.

Ryzen 7 1800X w trybie Faster 1080p

Ryzen 7 1800X w trybie Superfast 1080p

Ryzen 7 1800X w akcji

Ryzen 7 1800X podkręcony do 3,9GHz pozwolił mi w OBS-ie ustawić użycie procesora na poziomie Faster. Na takim ustawieniu nie straciłem klatek w streamowaniu, chociaż klatki w grze spadły o dobre 15%. Całość była testowana w rozdzielczości 1080p przy 60 FPS-ach oraz bitrate ustawionym na 10 000 kilobajtów. Dokładny obraz możecie zobaczyć w filmie, w którym pokazałem dosyć długie urywki z rozgrywki w różnych grach. Moją własną jednostką jest sprzęt na Intelu I7-6700K podkręconym do 4,4GHz. W porównaniu do Ryzena mój Intel do streamowania w tej samej jakości i w takiej samej grze w użyciu procesora musiał wejść aż o 2 stopnie wyżej! Zamiast Faster musiałem ustawić Superfast, co skutkowało utratą szczegółowości, ostrości i dynamiki obrazu. Sama gra podczas dynamicznych akcji bardzo mocno się pikselowała i w porównaniu do Ryzena wyglądało to po prostu kiepsko.

Ryzen 7 1800X w trybie Faster 1080p

Jakość Ryzena jest bardzo dobra; kiedy połączymy poziom Faster z lepszym bitrate, to widz może cieszyć się bardzo szczegółowym obrazem bez pikseli. Wszystko będzie ostre, czytelne i płynne. Niestety - jak sami przeczytaliście - klatki w grze spadły o 15%. Nie jest to problem, kiedy tych klatek mamy minimum 120; najważniejsze jest, by nadal pozostać powyżej 60 klatek. Inaczej sprawa wygląda, kiedy mamy średnią kartę graficzną, gdzie 15% utraty klatek może zrobić różnicę i zobaczymy przycięcia. W tym przypadku polecałbym zamiast Faster streamować w Veryfast, dzięki czemu nasze klatki spadną ledwo o 6%, co nie powinno nikomu przeszkadzać - chociaż oczywiście stracimy trochę na jakości.

Ryzen 7 1800X w trybie Superfast 1080p

Podsumowanie

Podsumowując Ryzen to bardzo ciekawy procesor, jeśli chcemy stworzyć jednostkę do streamowania oraz wszelkiego multitaskingu. W połączeniu z dobrą kartą graficzną daje nam wprost przepiękną jakość, której wielu może pozazdrościć. Parę dni temu (na czas pisania tego artykułu) wyszły procesory Coffe Lake od Intela, których 6 rdzeni i 12 wątków w połączeniu z bardzo dobrym taktowaniem mogą być mocną konkurencją również w przypadku streamingu.   

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Ryzen 7 1800X do Streamowania - Tak czy Nie?