PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Smartfony ze starszymi wersjami Androida bez pełnego dostępu do sieci

Smartfony ze starszymi wersjami Androida bez pełnego dostępu do sieci

Już za rok posiadacze urządzeń mobilnych ze starszymi wersjami systemu operacyjnego Android stracą możliwość przeglądania dużej części stron internetowych. Wszystko to z powodu nowej wersji popularnych cyfrowych certyfikatów bezpieczeństwa, z których korzystają w sumie setki milionów witryn z całego świata.

Informację przekazała organizacja Let's Encrypt, odpowiadającą za rozwój i nadzór nad popularnymi open source'owymi certyfikatami bezpieczeństwa SSL i TLS. Począwszy od pierwszego września 2021 roku, nie odwiedzimy już witryn korzystających z tych certyfikatów w przeglądarkach kilkuletnich urządzeń z Androidem.

Problem będzie dotyczył użytkowników tabletów i smartfonów z systemem starszym niż Android Nougat w wersji 7.1.1. Przeszkody dla tych osób mogą pojawić się jednak już 11 stycznia, bowiem wtedy Let's Encrypt wprowadzi pierwsze ograniczenia przy weryfikacji certyfikatów, co wiązać będzie się z obecnością komunikatów o błędach lub niebezpieczeństwie przy otwieraniu niektórych stron.

Na świecie są wciąż aktywne setki milionów urządzeń z Androidem w wersji 7 lub niższej

Let's Encrypt samo zauważa, że w ten sposób odcina od treści w sieci dużą część osób przywiązanych do ekosystemu Google'a, ale nie może dalej ufać ignorowanym już przez spółkę kilkuletnim edycjom Androida, które nie otrzymują łatek bezpieczeństwa. Według danych organizacji aż 33,8 użytkowników Androida łączy się z Google Play Store, korzystając z OS-a w wersji 7.0 lub starszej.

Winę za zaistniałą sytuację Let's Encrypt zrzuca na producentów telefonów oraz Google'a, którzy w ramach pogoni za coraz to nowszymi modelami oraz funkcjami systemowymi błyskawicznie porzucają swoje starsze urządzenia. W wyniku tego zaledwie po roku lub dwóch latach tracą one dostęp do pełnego wsparcia technicznego i aktualizacji systemowych.

W tej chwili jedną z metod wyjścia z impasu może być zainstalowanie mobilnej wersji przeglądarki Firefox, która wspiera Androida od wersji 5.0. Posiada własny zestaw certyfikatów zaakceptowanych przez Let's Encrypt, co w przyszłości pozwoli choć w części ominąć problemy z kompatybilnością.

Źródło: ZDNet

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Smartfony ze starszymi wersjami Androida bez pełnego dostępu do sieci