PODPOWIEDZI:

123456 to najpopularniejsze hasło na świecie

123456 to najpopularniejsze hasło na świecie

Jak co roku, firma NordPass opublikowała listę 200 najpopularniejszych, a zarazem najgorszych haseł używanych do zabezpieczenia naszych cyfrowych danych i kont internetowych. Ranking zdominowany jest przez najprostsze kombinacje znaków i to mimo wciąż powtarzanych ostrzeżeń ekspertów.

Tegorocznym zwycięzcą został hasło „123456”. Pod względem częstotliwości używania pokonało ono asa z 2019 roku - „12345”. W pierwszej dwudziestce znajdziemy również stare i sprawdzone sentencje, takie jak „qwerty”, „password” lub „111111”. Specjaliści z NordPassu przy każdej pozycji rankingowej umieścili przybliżony czas, jaki potrzebny jest do złamania hasła, a także ile osób szacunkowo używało go w tym roku.

Większość z blisko 200 haseł na liście odkryta może zostać przez przestępców automatycznie w mniej niż w sekundę. Autorzy zestawienia podkreślają, że w tym roku na liście znalazło się ponad 70 nowych haseł, ale żadne z nich nie spełniało podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co więcej, badacze przydzielili je również do kilku dominujących kategorii tematycznych, wśród najpopularniejszych wymienić można „rzędy cyfr”, „różnego typu wariacje qwerty”, „słowa o pozytywnym nacechowaniu”, a także „losowe zbiory liter”.

Lista najgorszych haseł zabezpieczających konta internetowe w 2020 roku

W podsumowaniu badania specjaliści przytaczają po raz kolejny reguły, jakimi powinniśmy kierować się przy konstruowaniu dobrego hasła. Przede wszystkim nie może być ono wyciągnięte wprost ze słownika, musi posiadać co najmniej 12 znaków, zawierać duże oraz małe litery, a także cyfry lub znaki interpunkcyjne.

Warto unikać przy tym korzystania z tego samego hasła w kilku różnych kontach, ponieważ bardzo skrzętnie wykorzystują to cyberprzestępcy. Pamiętajmy również, by wymieniać je co najmniej raz na trzy miesiące. Pomocny w tym może okazać się dobry menedżer i generator haseł.

Źródło: NordPass

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
123456 to najpopularniejsze hasło na świecie